pizlicka

kdyz ma nekdo invaliditu prvniho stupne,a dostane druhy stupen,přepočítava se mu duchod?

pokud ma někdo invaliditu prvního stupne a dostane druhy stupeň,duchod se ma prepocitat a zvýšit,nebo se mylim?znamemu rekli,ze mu ho zvyšovat nebudou.cos tím?děkuju JEDNÁ SE O ZVÝŠENÍ!

Odpovědi
ivzez

Kdo mu to řekl?
(Nikdo by neměl nic dát na něčí „řeči“.)

Váš známý musí počkat na písemné vyrozumění.
Pokud s ním nebude souhlasit, bude muset v uvedeném
termínu (ten bude uveden ve vyrozuměni) podat námitkyu.

Pokud by ČSSZ námitkám nevyhověla,
musel by podat správní žalobu.

Pozor:
Nepodá-li včas námitky, nebude moci podat správní žalobu
(v takovém případě by rozhodnutí bylo konečné).

Poznámky:

(1)
V případě inv. důchodů se nepodává odvolání, ale námitky (písemně).

(2)
Doba pobírání invalidního důchodu I. a II. stupně
se nezapočítává do doby důchodového pojištění.
Tzn., že si člověk s ID I. nebo II. stupně musí najít zaměstnání
nebo si sám platit důchodové pojištění.
Doplňuji:
Četla jste odkazy z mých odpovědí?

Tady najdete mj. přepočet ID při snížení i zvýšení ID:
http://www.cssz­.cz/cz/duchodo­ve-pojisteni/dav­ky/invalidni-duchody.htm

Rommart

Při snížení stupně invalidity se zárověň provede tzv. přepočet a doposud vyplácená částka se sníží. Pokud ke snížení opravdu došlo, záleží na důvodech tohoto rozhodnutí LPK a pokud s tím dotyčný nesouhlasí, tak podat odvolání na příslušném ÚP.Přesnější info lze nalézt na www.vaclavkrasa.cz
Doplňuji:
Držím pěsti pro štěstí.