Lucyfer

Když chci umýt ledničku zevnitř, je potřeba ji odmrazovat? Vypojovat ze zásuvky?

Tomu odmrazování moc nerozumím… Je potřeba to dělat u všech typů? A Kdy? Jakým způsobem?

Máme doma Beko (ještě doplním, jakou konkrétně).

Odpovědi
Drap

Ano, jednou za čas cca 2 – 3 měsíce je potřeba každou lednici odmrazit a pořádně umýt. Pokud se ti líbí že po otevření ledničky z ní vychází zápach a cokoli tam vložíš tak se lepí k roštům, tak to nedělej. Lednici je potřeba vystěhovat, vypnout, nechat otevřenou. Potom umýt a znovu celou vytřít octovou vodou. Potom můžeš znovu nastěhovat, zapnout a vesele chladit dál. Některé lednice se částečně odmrazí i samotné, ale stejně je třeba vnitřek umýt.

Jiří Bohumil

Pokud se jedná o chladničku nebo o chladící část kombinované chladnice/mraznice, tak je možné umytí této části i bez vytažení ze zásuvky, stačí stáhnout termostat-volič teploty na minimum, většinou nikde nebývá silnější vrstva námrazy. Pokud ale jde o mrazničku, nebo mrazící část kombinované, pak, pokud není vybavena spínačem který odepne kompresor aby nemrazil, tak je nutné jej vypnout i tím vytažením ze zásuvky.
Mrazničku, nebo mrazící část kombinace, je pak nejlepší a nejrychlejší odmrazovat pomocí fénu na vlasy. Zejména pokud jde o velkou vrstvu námrazy. Ovšem pozor, toto provádět opatrně, zejména s ohledem na plastové díly! Vzduch z fénu bývá dosti horký a mohlo by dojít k poškození těchto dílů!
Doporučuje se rovněž k urychlení odmrazování vložit hrnec s horkou vodou, ovšem je to podstatně pomalejší než použití fénu.

aliendrone

No, pokud máš v lednici (přesněji v mrazáku) námrazu, tak je odmražování standardní krok. Pokud jde o samotnou chladničku, tak tam by námraza být neměla (přinejmenším u dnešních lednic). Zpravidla se údržba lednice dělá jak v mrazáku, tak v chladničce současně. A jaksi z principu mrazák bez odmražení umýt nejde. Tudíž pro odmražení je vypnutí NUTNÉ (stačí jen pomocí termostatu, není nutné ze zásuvky), jinak by se ti odmražení (uvolnění a odstranění námrazy/ledu) nezdařilo. ;) :)

Kdy? To záleží jak moc velká prasata ledničku užívají. 1× měsíčně nebo 2× do roka, zkrátka dle potřeby, to zaprvé. Zadruhé vždy, když námraza znatelně „naroste“, v případě, že ji necháš zarůst ledem tak, že pomalu nejde manipulovat se šuplíky už ji optimální dobu prošvihla a odmrazování bude trvat dlouho. Nezapomeň položit před ledničku pod dveře hadr, aby vcucnul vytékající vodu (a občas dle potřeby ho ždímat), ať nemáš potopu. ;) :)

Ještě dodám – rada Jiřího Bohumila s fénem je dobrá, ale BACHA! Pamatuj, že led se změní ve vodu, takže VOFAFRNĚ. Jinak lítají pojistky a dokonce i parte! ;) :D :D
A k Drapově odpovědi – octová voda je dobrá, ale já upřednostňuji roztok trošky Sava ve vodě. Zabije pachy stejně tak dobře, ale nečpí tak dlouho.
Jo a na závěr – věnuj ZVÝŠENOU pozornost těsnění dveří, pečlivě je omyj a pokud možno jemně ošetři tukem na gumy do mrazu. Jestli nemáš, řekni starýmu, možná bude mít v garáži (používá se na těsnění dveří, kufru aj.). :)

Lucyfer

Děkuji za supr odpovědi.

Lucyfer

Doplňuji: RCSA270K30W , Beko. Je to lednička i s mrazákem (dole).