Hamon

Kdybych sestrojil stroj času, odcestoval do budoucnosti a tam zabil své budoucí já, byl bych vrah nebo sebevrah?

Jo, tyhle starosti by chtěl mít každý…
Doplňuji:
Ten film, bohužel, neznám a stáhnout si ho teď nemůžu (FUP). Necheš prozradit, k čemu dospěli?

Je to sice teorie, ale praktický význam by to mělo – životní pojistka nebude vyplacena v případě sebevraždy. Ale vražda je OK (z tohoto pohledu).

Nejlepší odpověď
Kelt

Sebevrahem se stává člověk tehdy, když zabije sebe, v daném prostoru a místě. Kdyby se podařilo vytvořit Tvůj klon a ty ho zabiješ, budeš vrah, stejně jako když zabiješ sebe, ať je to v budoucnu. Neřeším otázku když se Ty současný a Ty budoucí setkají v jeden čas na jednom místě. Byl o tom film, hrál tam JCV Dame.

Další odpovědi
iceT

Pusť si film Looser,tam se podobná otázka řeší.
Doplňuji:
Já sama tady ty časové paradoxy nechápu…ve filmu šlo o to,že tam byli nějací nájemní zabijáci a ti cestovali časem tam a zpátky a odstraňovali nepohodlné lidi,ALE ve finále pak odstranili sami sebe,aby firma co je zaměstnávala zahladila důkazy.No a jak to tak bývá,tak jednou se jim to nějak nepovedlo a ti dva,co o ně ve filmu šlo(mladší a starší verze) se pak nějak spojili proti té firmě,aby zůstali naživu.
Až budeš mít možnost,pořiď si ten film.

anonym

To bys byl podle mne pěkný pitomec.
Ty přece takové otázky nekladeš, tak proč teď? Uvědom si, že to, co je ve filmech jsou různě přibarvené fantazie autorů scénářů. Kdybys odcestoval do budoucnosti, tak už bys nezabíjel sebe, ale své potomky. Přece nevěříš na nějaké minulé a budoucí životy. Pokud ano, tak kde máš důkaz, že se stále jedná skutečně o tebe?

kelley

IceT: nebyl to spíš Looper ? 😉 A s tím Van Damem to byl Timecop.

Hamon

ocko: ta cesta do budoucnosti nemusí být nijak daleko, stačí o pár let.
A jak jsem se k tomu dostal? Sám se divím. Nějak jsme se zakecali o podmínkách pojišťoven a tohle byla jedna z „variant“, jak získat pro pozůstalé peníze z pojistky – spáchat sebevraždu tak, že to vlastně sebevražda nebude. A mně pak začalo zajímat, jestli technicky jde o vraždu (vizuálně jednu osobu zabije jiná osoba) nebo o sebevaždu (jedna DNA).

anonym

Aha, zkoušíš mne z pojišťovnic­tví…proč ale tak složitě? Tady by byl podstatný výsledek šetření policie. Obávám se, že vražda za účelem získání vysokého pojištění bude ve výlukách z pojištění také. To DNA by sice policii mohlo zamotat hlavu, ale určitě by nějaké vysvětlení našla. Vlastně se neobávám, že je to zcela jasný pojistný podvod a rodina pojištěného by v tom případě zase ostrouhala mrkvičku. Navíc by byla ještě vystavena trestnímu stíhání, takže tohle raději nezkoušej. Pojišťovny jsou na trhu už zatraceně dlouho a uvědom si kolik desítek let právníci pojišťoven vybrušují smlouvy téměř k dokonalosti, aby sice ještě pojistná smlouva kryla pojištěného, ale na druhé straně aby pojišťovna neriskovala (nebo riskovala v nejmenší možné míře).
Řeknu ti, že největší hnus je to v odměňování pěšáků. Ti všechno doslova odedřou, nesou veškeré náklady na sepsání pojistné smlouvy, cestovné atd. a když se nedej bože klient nakonec rozmyslí, tak ještě za dva roky přijde takový „pojišťovák“ o provizi. Pojišťovna si svoje peníze nechá.

Hamon

Svého času jsem pro jednu pojišťovnu pracoval v backofficu. Pamatuju si větu kolegyně, že ať se stane cokoli, napřed se napakuje pojišťovna, potom získatel a co zbude, dostane klient :)
Ale mně na tom zaujalo opravdu jen to vrah vs. sebevrah. Pořád si to nedokážu rozhodnout, asi je to na mne moc velká teorie. A daří se mi poměrně dobře, nemám chuť to zahazovat pro vidinu pár korun získaných navíc :)