SellLolAcc

Kdyby neexistovala gravitace, tak bychom mohli žít pouze na Arktidě?(na severním pólu)

(dá se říct že je na vrcholu planety, né?)
A ostatní např. na Antarktidě by „spadli dolů“?

Nejlepší odpověď
MK44

Jsem rád, že se konečně můžu přidat k opravdu odborné diskusi.
Souhlasím s tím, že kdyby se vypnula gravitace, nebylo by žádné „dolů“. Souhlasím s tím, že bychom byli zemskou rotací vystřeleni do vesmíru. A to tím větší rychlostí, čím blíž bychom byli k rovníku. Kdo by náhodou zrovna zevloval ve skafandru přesně na některém z pólů, vystřelen by nebyl. Vhledem k tomu, že se pohybuje stejnou rychlostí jako letící Země, zřejmě by mu, alespoň po nějakou dobu, nikam neuletěla. Nesměl by si ale moc vyskakovat. Ale to jsou jen teoretické úvahy, takže prosím, kdybyste narazili na vypínač s nápisem „Gravitace“, radši na něj nesahejte. 🙂

Další odpovědi
SeptikB

Země je koule v prostoru, není tady žádné dolů ! Gravitace má směr DO STŘEDU země, né k jižnímu pólu. Je jedno, kde se nacházíte, jste přitahování do středu (tj. k zemi).

Dále si uvědomte, že kdyby neexistovala gravitace, nebyl by tu vůbec vzduch. Navíc se země otáčí rychlostí kolem 460 m/s, takže kdyby to přestalo fungovat v jeden okamžik, byl byste odpálen do volného vesmíru velmi velkou rychlostí (kterou nedokážu spočítat) a vzhledem k tomu, že neexistuje gravitace, letěl byste vesmírem, než byste se rozpadl vlivem ozáření nebo byl spálen v blízkosti hvězdy (pravděpodobnost, že se trefíte do nějaké planety je hodně malá). Ovšem, kdybyste v tu chvíli byl na jednom z pólů, zůstal byste „jenom“ viset v prostoru, protože Země by se ještě stále setrvačností pohybovala kolem Slunce rychlostí 30000 m/s a vám by prostě „ujela pryč“.

WeeBear

Zajímavá teorie., to by mě nenapadlo. 🙂

.. Ale pokud by neexistovala gravitace, tak bychom se neudrželi na pevnině – a to ani Arktidy.

Nebo se mýlím? 🙂

mosoj

Kdyby neexistovala gravitace tak všechno co není připevněné k Zemi unikne do vesmíru, včetně atmosféry.

lukas.zmizik

to je fakt…ale mne prijde zajimavejsi otazka, proc se mapy a globusy kreslily a vyrabely tak, jak jsou a ne vzhuru nohama – jizni stranou nahoru

ratava

Můžeme žít na vrcholu měsíce? Ten je taky svým způsobem bez gravitace…

anonym

Kdyby neexistovala gravitace, tak nemá kdo tuto otázku položit.

Mapel

Každá planeta má gravitaci i měsíc, jenom menší. Bez gravitace bychom bloudili vesmírem, ale jako prach. Přestal by působit tlak vzduchu a roztrhli bychom se.

led

Boli by sme v stredoveku a báli by sme sa odísť za humná svojej dediny. Veď, čo keď by sme došli na kraj sveta a padli z neho? Veď svet je predsa plochý ako tanier? Nie?