DaZd

Kdy vznikl nacismus jako ideologie?

Chtěl bych se zeptat zda nacismus vznikl založením strany NSDAP v roce 1920 nebo jestli má kořeny více v minulosti.

Nejlepší odpověď
annas

Histsorie nacismu
http://www.csfd­.cz/film/292825-historie-nacismu/komentare/

" Rozpory mezi německým císařem Vilémem II. a kancléřem sjednoceného Německa von Bismarckem. Vrcholí etapa kolonialismu, boj o nadvládu nad územími. I. světová válka se jeví vhodným prostředkem pro nové rozdělení světa. Nové zbraně – letadla, bombardéry, jedovatý plyn. Versailleská smlouva žádá po Německu zaplacení válečných reparací. Německo ztratilo všechny kolonie, v zemi propuká hyperinflace, bída a chaos. Armády nezaměstnaných se ujímá politická klika, která bojuje o moc. Odpůrci hlavní vlny (většinou komunisté) jsou likvidováni. Končí císařství, vzniká Výmarská republika. Krach na newyorské burze r. 1929 drasticky zvyšuje německou nezaměstnanost i krizi. NSDAP z této situace těží nejvíc. Nabízí záchranu německé hrdosti a cti. Goebbelsova propaganda všude. Hitler získává moc demokratickou cestou – vítězstvím ve volbách. Mobilizace mládeže, žen a zaměstnanců. Používání starogermánských symbolů. Knihy popírající árijskou nadřazenost jsou hromadně páleny, jejich autoři umlčeni. První represe proti Židům, homosexuálům, sociálním demokratům. Vojenské obsazení německých území u francouzských hranic, která měla zůstat neutrální. Svět na to nereaguje. Velkorysá výstavba, rozvoj infrastruktury a podpora zbrojního průmyslu řeší nezaměstnanost. Koncerny získávají obrovské státní zakázky, banky státu s radostí půjčují. Je obnovena všeobecná vojenská a pracovní povinnost. Uzavření spojenectví Hitler – Mussolini. Občanská válka ve Španělsku a získání nového spojence – fašistického generála Franca. Berlínská olympiáda (1936) zcela v režii Hitlear"

Pokračování v odkazu.
http://www.csfd­.cz/uzivatel/237384-ninonl/komenta­re/strana-10/

První díl je věnován začátku minulého století a ději zejména v Itálii. Snaha Itálie ekonomicky dohnat zbytek Evropy i Ameriku, boj o vliv v koloniích, vstup Itálie do I. světové války, reakce na Velkou říjnovou revoluci v Rusku. Vznik Mussoliniho fašistických černých gard (černých košil) – bojovníků"-

Pokračování – Nástup nacismu v Německu
http://www.de­jepis.com/uceb­nice/nastup-nacismu-v-nemecku-priprava-nemecka-na-valku/

Další odpovědi
Drap

Jisté myšlenky tady byly samozřejmě už i dříve. Nacismus vznikl po první válce v Německu. Myslím že to bylo o něco dříve než založení NSDAP. Vznik této strany ho začal legalizovat.

Kepler

Tomu roku 1920 vznik nacismu opravdu odpovídá. Byla to reakce na prohranou 1. sv. válku a potupnou Versaillskou smlouvu. Tehdy dostala ta zcestná ideologie jméno. V minulosti by se jistě dalo jistě najít mnoho zdrojů, tedy kořenů, ale nacismem se to ještě nenazývalo.

Nacismus vznikl spojením koncepce fašistického státu (zahrnující vůdcovský princip) a rasistických teorií o nadřazenosti árijské rasy a o pokroku skrze konflikt mezi vyšší a nižší rasou, řešený podrobením či likvidací nižší rasy. Nacistická ideologie dále čerpá z antikapitalis­tického socialismu, přivlastňuje si prvky kolektivismu či sociální demagogie (vyhovující nižším vrstvám), antibolševismu (vyhovující vyšším vrstvám), nacionalismu (umožňující získat podporu konzervativních sil) a antisemitismu.), že jde o totalitní ideologii založenou na vypjatém nacionalismu, rasismu, prvcích socialismu, militarismu a antisemitismu. AH během svého pobytu ve vězení roku 1924 napsal autobiografii Mein Kampf, ve které definoval některé klíčové vlastnosti nacistické ideologie.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Na­cismus