pusta

Kdy se stříhají borůvky?

Nejlepší odpověď
annas

Zřejmě máte na mysli zahradní borůvky. Sousedka je má na zahradě, asi před týdnem jí je stříhal zahradník.

Ale prověřila jsem u zahradníka, jak zjistíte v odkazu.

https://www.zahrada-centrum.cz/poradna-a-diskuze/poradna/3-ovocna-zahrada/272-rez-kanadskych-boruvek

"Na zahradách se nejčastěji pěstují borůvky chocholičnaté (Vaccinium corymbosum), známé jako borůvka velkoplodá či kanadská. Borůvka nasazuje květy na jednoletých výhoncích, které vyrůstají z dvouletého dřeva. Nejvhodnější termín pro řez borůvkových keřů je časné jaro. Slabě rostoucí odrůdy potřebují silnější, tedy hlubší řez, než silněji rostoucí odrůdy. V 6 – 7 roce po výsadbě by každý keřík měl mít 7 – 12 výhonků různého stáří, ale žádný z nich by neměl být starší než čtyřletý.

Při řezu nejprve odstraňte všechny poškozené části rostliny (polámané, namrzlé či napadené škůdci). Pak odstřihněte staré převislé odplozené části větví, ale i slabé výhonky, které keř příliš zahušťují. Na keři by měly zůstat ty nejkvalitnější vzpřímeně rostoucí výhony.

Borůvka chocholičnatá má tvrdé dřevo. Netvoří zával (kalus) a tudíž nedokáže zacelit rány. Proto při řezu používejte opravdu ostré nástroje a neřežte na větevní kroužek jako např. při řezu jabloní. U borůvek je vhodné ponechat patku".

Další odpovědi
Drap

Můžeš stříhat, je vhodná doba.

Dochy

???
Borůvky se otrhávají v lese když jsou zralé. Ušlo mi něco?