Kotja

Kdy se poprvé použil výraz „paprikový lusk“?

Koho bych mohl vinit z botanického ignoranství?

Nejlepší odpověď
annas

Kdo poprvé použil, se nedovíme. Paprika jako zelenina se začala pěstovat v 18.. a 19. století. K nám se dostala za Maďarska přes Slovensko, později po 2. sv. válce se rozšířila jako plněná s řeckými přistěhovalci. ..

Stejně výraz paprika byl převzatý do češtiny z maďarštiny přes slovenské trhovce.

Papriku přivezli do Evropy z Ameriky Španělé, k souvislosti s
názvem již dříve známého pepře srov. šp. pimentón ‘papršp. pimentón ‘paprika’, pimiento ‘pepř’ a také feferonka.

Místo plněná paprika se užívá plný lusk na základě přeneseného významu, podobnosti..
Lusk, slovensky struk – jedna z definic – pojmenování pro polodlouhý plod, který má v pouzdru více semen.- lusk hrachu, ale přeneseně i lusk papriky.

Etymologický slovník a další zdroje.

Další odpovědi
Funna

asi nikoho, protože tohle nemá s botanikou nic společného…spojení paprikový lusk se používá jen v gastronomii…to by ses mohl rozčilovat, že někdo použil spojení pěnové pusinky a přitom s ústy, ani polibky nemají nic společného