makabu

Kdy používáme vzor otcův a kdy matčin?

Jak poznám u přivlastňovacích přídavných jmen, že jsou skloňovány podle vzoru otcův nebo podle vzoru matčin?

Nejlepší odpověď
cochee

Hmmm… že by podle RODU? Mužský × ženský?

Další odpovědi
annas

Uvědomte si, co jsou přídavná jména přivlastňovací. Vyjadřují, že někomu něco patří, je tedy vlastníkem, čí je daná věc. Něco někomu přivlastňujete.

Ptáme se zájmenem čí?
Zájmena přivlastňovací skloňujeme podle vzorů otcův a matčin, jak jste uvedl.

1. Zeptejte se – komu patří dům? Otci. Čí je to dům? Otcův.
Kniha patří otci = Ćí je kniha? Otcova.
Dítě patří otci = Čí je dítě? Otcovo.

Takže zakončení – ův, -ova, – ovo – jednotné číslo
množné číslo – otc-ovi partneři, otc-ovy knihy, otc-ova dvojčata.

Podstatná jména rodu mužského.

2. Vlastníkem je žena – kniha je ženina = matčina, dítě je ženino – matčino atd.

V množném číslo přidáte koncovky podle rodu, u mužského i podle životnosti – podobně jako u vzoru otcův.

Podstatná jména rodu ženského.

Ke vzoru otcův jsou přiřazována přídavná jména vytvořená od podst. jmen rodu mužského (Petrovy sestry, Novákovi psi), ke vzoru matčin od rodu ženského.

ivzez

Podle rodu podstatného jména, ke kterému se vztahují.