TONICK

Kdy jsou náboje nebezpečné, nejsou-li zrovna ve zbrani?

Dobrý den,
zajímá mě, zda-li může být náboj nebezpečný i při nevyužití jako munice (působením tepla, zimy, třením o nějaký materiál, el. výbojem do náboje, vodou, přejetí autem, nárazem do náboje, snahou o rozebrání náboje, polití kyselinami)? Děkuji

P.S.: Palce za snahu poradit :)

Nejlepší odpověď
beer

Jednoduše – náboje jsou nebezpečné z mnoha důvodů vždy. Ať nechtěnou explozí, tak třeba i zneužitím dětmi atd.

Další odpovědi
badisko

no vzhledem k tomu ze jsou urcene na usmrcovani zivych tvoru a nekdy ke spotu tak jsou nebespecne vzdy ..ani nemysli nato ze bys rozebiral naboje …teplem no asi tak pokud ho hodis do ohne.. tak z nejvetsi pravdepodobnosti krom toho ze exploduje se nic nestane …a projektil bude nekde pobliz takze ze te zasahne a zabije je mala pravdepodobnost spise bych tipoval na strepinu z onoho noboje ze te pri explozi trefi a ublizi ti..prejeti autem nejspise nee.. ale nejakou jinou deformaci urcite …elektrika nevim …ale stejne plati ze naboje nejsou na hrani..a ze i slepy naboj ti muze ublizit …prave kvuli strepin…

honza19hk

záleží také co to je za munici,pokud to je granáta tak ten může bouchnout i po x letech jen tím že se na něj šlápne. Pokud to jsou náboje do střelných zbraní(pistole,sa­mopaly atd..) tak bouchají zpravidla při požárech nebo neodborné manipulaci-rozebíráním,ni­čením, házením atd..To samé platí u granátů. Pokud to jsou nějaké letecké pumy nebo rakety do dopalovačů a bazuk,tak tam to je když se dostane do kontaktu s teplem nebo nárazem,popř iniciací další výbušninou. Většina raket a pum bouchne při nárazu do cíle,tzn že pokud selže a ty do ní třeba bouchneš kladivem i po 20 letech může explodovat.
Co se týče kyselin tak ne, maximálně sežere kovový obal nábojnice , explozi náboje(pum,raket) způsobu výbušná látka(semtex,tnt,C4, atd) a k její iniciaci slouží rozbuška a zápalnice. U nábojů do samopalu,pistolí atd které vystřelují kuky je výstřel způsoben iniciací střelného prachu pomocí zápalnice. Jak prach chytne vyvinutý tlak vyrazí špičku náboje tzn kulku. Při výbuchu pumy,nebo rakety tě ohrozí jak tlaková vlna,výbuch ae i střepiny,kdežto u výbuchu nábojů je to jen kulka která při výbuchu např při požáru může letět kamkoli. To samé je u granátů.Tam jsou nebezpečné hlavně střepiny.Samotná exploze nic moc nedělá,pokud ho nedržíš přímo v ruce.

nimbus4

Nebezpečné jsou v ohni a typicky ve svěráku (toto je 99% úrazů všech blbů).

tomy smyk

naboje jsou podle me nebezpecne porad (ostre)