Avatar uživatele
anonym

Kdy a odkoho vznikla morseova abeceda?Umite ji?

Doplňuji:
Ulet-od koho.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? kropitko, ReHu, panenka, anonym před 4889 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Morseovu abecedu vymyslel na konci na konci 19. století americký fyzik Samuel F. B. Morse (1791–1872), který ji v roce 1844 vyzkoušel při prvním telegrafickém spojení mezi Washingtonem a Baltimorem. Odtud pochází ona památná věta: „What hath God wrought“ (tj. česky „Co to Bůh způsobil“).

Ilines, povídání je moc dlouhé. Proto jsem vložila odkaz.

Kdysi jsem abecedu uměla, ale nevím, zda bych všechna písmena přečetla. Napsala spíš.

Zdroj: http://www.sha­man.cz/sifrova­ni/morseova-abeceda.htm

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Kdysi jsem ji uměl.Dnes bych s trápením něco primitivního odeslal,ale nepřijmul.
Nemá smysl něco dodávat k A.
Snad jen to,že v případě,selhání veškeré techniky,totálního kolapsu je M.abeceda jediný způsob komunikace.
I kdyby se mělo mlátit třeba do sudu,nebo pouštět prasátka.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
quentos

naučil mě ji tatínek před před sedmnácti lety a umím ji dones včetně pomocných slov.

Zamlada jsme se s ním a bratrancem do ní něco našifrovali ;{))>

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
panenka

Učila jsem se jí ve skautu a pamatuji si z morseové abecedy po tych letech trošku.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ReHu

Naučila jsem se ji kdysi na pionýrském táboře.
Teď už si pamatuji sem tam nějaké písmenko.
Myslím, že to je skvělá věc. Použitelná v nouzi téměř jakkoli.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Miroslavst

Ano, morseovu abecedu umím, ale že bych v té rychlosti dokázal přijmout zprávu to tedy ne.
Umím ji i s pomocnými slovy. Jen pro zajímavost táty táta není děda, ale písmeno „C“ řečeno jako cí-lo-vní-ci -.-.
Takže vysílat ano, přijímat ne.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
elektrikář

Počátky rádia.Drátová a bezdrátová telegrafie používala se jako komunikační možnost v začátcích pošty, zabezpečení železnice, jako spojení v lodní dopravě.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dennis15

Morseovu abecedu sestavil před více než 150 lety americký vynálezce Samuel Morse. Každé písmeno abecedy a každá číslice jsou kombinací teček a čárek, které na dálku přenášel telegrafní přístroj, který Morse vynalezl. Tyto značky dříve znal každý, dnes už upadají v zapomnění. Přitom se mohou v mnoha případech hodit.

Tady jsou nejdůležitější Morseovy značky:

A .-
B -…
C -.-.
D -..
E .
F ..-.
G –.
H …
CH ----
I ..
J .---
K -.-
L .-..
M –
N -.
O ---
P .–.
Q –.-
R .-.
S …
T -
U ..-
V …-
W .–
X -..-
Y -.–
Z–..
0 -----
1 .----
2 ..---
3 …–
4 …-
5 .....
6 -…
7 –…
8 ---..
9 ----.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek