gnr54

Kdopak mi poradí ohledně nemocenské?

28.11.12 mi končí roční nemocenská. 28.1.13 jdu na operaci kolena.Budou mi dělat totálku kolene.Na sociálce mi řekli,že po skončení nemocenské se musím hlásit na pracák.Akorát nevím,jak asi budu hledát práci z berlema.Já jsem se ptala doktora,proč to nejde operovat letos(asi před 2 měs.)a on mi řek,že VZP nemá peníze.Já přeci nemůžu za to,že VZP špatně hospodaří.Mě to koleno bolí a teď mám trpět. Ve skušební době jsem měla úraz a firma mi dala výpověď.Víte někdo jak nejlépe postupovat a co mi náleží?
Doplňuji:
Jojo,když oni už plný ID nedávaj,leda bych byla bez nohou.Přesto Vám díky za odpovědi.

Nejlepší odpověď
Hlada

Zažádejte si o invalidní důchod. Jestliže jste rok nemocná s výhledem na další pracovní neschopnost, mohl by to být důvod k jeho uznání.
Rada sociálky je, myslím, správná. Registrací na ÚP za vás bude stát platit sociální, zdravotní a ještě možná dostanete nějakou podporu. Hledání práce nebude obtížné ani tak pro berle, jako pro neperspektivu pro zaměstnavatele, když máte jít brzo na operaci. Pro to ale určitě budou mít na ÚP pochopení a nebudou vás honit po zbytečných nabídkách.
Doplňuji:
Asi to bude chtít kombinaci různých příspěvků. Pojištění a podporu od ÚP, částečný ID, příspěvky od sociálky. Když to sečtete, tak budete mít možná stejně, jako v obyčejném zaměstnání po odečtení daně, pojištění a dopravy.

Další odpovědi
Drap

Bohužel, takto to je. Změnit se ti to zřejmě nijak nepodaří. Jedině až při příštích volbách.

pusinka50

Po roce nemocenské by měl být automaticky nárok na aspoň částečný invalidní důchod, když nejste schopna chodit do práce (s berlemi to je přece nesmysl), navíc další operace a pak rehabilitace a výsledek stejně nejistý. Požádejte vašeho ošetřujícího lékaře, aby vám napsal návrh na ID s popisem zdravotního stavu. nezahazujte tuto šanci předem, vím, že berou důchody šmahem, ale může se nějaký posudkář zrovna dobře vyspat a bude vám chtít vyhovět a každá koruna dobrá. Správně to mělo být tak, že už po půl roce nemoci vám tuto žádost měl napsat, ale byl líný. Pracovní úřad vás asi honit do práce nebude, vychutná si spíš permanentní nemakačenky, ale teď se po 2 měsících chodí na veřejně prospěšné práce a to by byl pro vás problém, tak to zkuste požádat o invalidní důchod, za to nic nedáte, tak abyste později nelitovala