Pokročilý

kdo zdůvodní pravopis

než odpovíte,ověřte si,že je pravda,že se slovo"plitký" a "plytký" vyskztuje v obou verzích.Co je ale správně-obě podoby?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

V Pravidlech českého pravopisu je slovo plytký uvedeno ve vyjmenovaných slovech po "l", proto jediný správný pravopis je psaní s tvrdým "y".
Zopakujte si vyjmenovaná slova ze stránky

Zdroj: http://prirucka.ujc.cas.cz/?id =100

Další odpovědi:

Bronzový

Slovník spisovné češtiny (Acedemia, 1978)zná pouze plytký s Y, takže bych usoudila, že je to jediný správný tvar

Zlatý

Podle PČP je slovo "plytký" jednoznačně v obou významech s tvrdým y.

Pokročilý

Našla jsem toto: "plitký" je slovensky a znamena to cesky "plochý"

napriklad plitký tanier = plochý talíř.

České slovo obdobného významu se píše tvrdým Y.

Pokročilý

Dovolím si pridať názor do tejto diskusie, lebo má zaujala otázka. Som Slovenka a slovo ,,plytký" u nás poznáme len takto, ako som ho napísala. Overiť si to môžete v Pravidlách slovenského pravopisu- používa sa aj : ,, plytkejší, plytší, plytko( príslovka), plytkosť, plytvať( neurčitok). Toto slovo je možné použiť vo význame, napr. plytký tanier, hrniec, pohár, alebo plytký človek- človek s nízkymi hodnotami, plytkosť rozhovoru- nezmyselný rozhovor, trápny, bez hlbšej myšlieky.

Zlatý

plytký rozhovor -dá se říct, že je to povrchní rozhovor

plitký talíř . nebo plitká nádoba- mělký talíř a mělká nádoba
ale našla jsem, že se používá obojí v tomto významu

Pokročilý

Pomocí Hanče

Diskuze k otázce

Pokročilý

vodník

nesouhlasím s odpovědmi těch,kteří tvrdí,že ve slově "plitký se jednoznačně má psát ypsilon.Já tvrdím přesný opak,a ptám se tedy,proč toto slovo není ve slovech vyjmenovaných.

Zlatý

vagra

Vodníku, ono tam přece je .
L: slyšet (slyšitelný, slýchat, nedoslýchavý), mlýn (mlynář, mlýnice), blýskat se (blýsknout se, zablýsknout se, blýskavice, blýskavý, blyštět se), polykat (zalykat se), vzlykat (vzlyknout, vzlyk, vzlykot), plynout (uplynout, rozplynout se, rozplývat se, splynout, splývat, oplývat, vyplývat, plynulý, plyn, plynný, plynárna, plynoměr, plynojem), plýtvat, lysý (lysina, lyska, Lysá, Lysolaje), lýtko, lýko (lýčí, lýčený (tj. lýkový), lýkovec, lýkožrout), lyže (lyžovat, lyžař), pelyněk, plyš, slynout, plytký, vlys (vlýsek, vlysový); Volyně.

Pokročilý

vodník

Vagro,máš pravdu,už jsem to zjitil nezávisle na tvé odpovědi.Dodávám, že v době , když jsem byl na základní škole tam tehdy ještě nebylo slovo plytký ani Volyně a vlys.

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2420
Zlatý Drap 1491
Zlatý quentos 1220
Zlatý mosoj 643
Zlatý hanulka11 567
Zlatý gecco 564
Stříbrný ivzez 539
Zlatý led 528
Zlatý marci1 491
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.