Pokročilý

Kdo zavedl pravidlo používání plurálu při vysvětlování postupu?

Je nutné toto pravidlo používat, když budu psát nějakou publikaci? Kdykoliv čtu v nějaké knize větu ve stylu "Nyní si vypočítáme výraz..." nebo "převedeme si na druhou stranu", tak z toho mám kopřivku a chuť přestat číst, protože to na mě působí dost arogantně. Existují vůbec učebnice, které používají jiný styl (např. "výraz se převede na druhou stranu a pak se spočítá...")?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Jazykovědci, kteří stanovili pravidla pro stylistiku. Používání 1. os. mn. č. - my - znamená, že se ztotožňujeme s těmi, kdo náš postup čtou. Právě spojení "já vezmu, já udělám ..." vyjadřuje v pracovním postupu nadřazenost, proto se užívá jen v osobním styku.
U praconího postupu jde o tz. plurál skromnosti, autorský plurál - zeslabujeme svůj výzanm - spolupracujeme s ostatními. Nebo jind jim dáváte jisté příkazy - vezměte 10 vajec, l máslo ...
Takže se užívá 1. nebo 2. osoba mn. čísla.

"Výraz se převede" atd. je neosobní vyjadřování, kdy se zaměřujeme na objekt, subjekt ustupuje do pozadí. To mnohdy není žádoucí.

Další odpovědi:

Bronzový

Tak z výrazů, se převede ...., se udělá ....adt. je děsné. Ono se nic neudělá nikdy nic samo. Někdo to musí udělat. Samo se nikdy nic neudělá.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2736
Zlatý quentos 1320
Zlatý mosoj 1305
Zlatý Drap 964
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 605
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 538
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 487

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.