Jose1f

Kdo to musí podepsat?

Ve veřejném rejstříku je u jedné právnické osoby v odstavci Způsob jednání napsáno: „Je-li pro právní úkon zapotřebí písemná forma, je nezbytný podpis předsedy nebo místopředsedy a dalšího člena výboru.“
U jiné osoby je napsáno:„Je-li pro právní úkon zapotřebí písemná forma, je nezbytný podpis předsedy, nebo místopředsedy a dalšího člena výboru.“
Rozdíl je jenom v čárce před spojkou nebo ve spojení předsedy nebo. Jaký to má vliv na to, co pisatel chce sdělit čtenáři? Kdo musí písemnost podepsat v prvém a kdo ve druhém případě?

Nejlepší odpověď
led

Není v tom právní rozpor. Důležitá je právě ta čárka.
V 1. případě musí být 2 podpisy
podpis předsedy, nebo místopředsedy
podpis dalšího člena
V 2.prípade má předseda plnou moc, stačí jeho podpis
pokud podepisuje místopředseda, musí být připojen podpis i dalšího člena

PS
Ale je možné, že naše jazykárka mi zde dá 5 z češtiny

Dodatok:
Čárka má zde důležité postavení – definuje podmínky

Další odpovědi
ivzez

Budu-li vycházet z toho, že v zápisu není chyba,
pak bych to viděla stejně jako Arne a Annas (diskuse).

Ale podle mne spíše bude v zápisu chyba (v druhém zápisu je podle mne čárka navíc)
a bude potřeba
podpis předsedy + dalšího člena výboru
nebo
podpis místopředsedy + dalšího člena výboru

Drap

V obou případech podle mne musí podepsat předseda, popřípadě místopředseda a další člen výboru.

Mc Merkurion

… v prvním případě je potřeba podpis předsedy a nebo místo něj to může podepsat místopředseda plus další člen v druhém případě na to musej bejt vždy dva: předseda či místopředseda plus další člen … ale fakt je, že je to napsaný dost zmatěčně, a dokázali bychom vésti dlouhou konverzaci na téma možností …

… Arne: taky se v tom ztrácím, je to tak nejednoznačný, že toho, kdo to napsal bych hnal holí, rozdíl v tom asi bude, ale kdo má autorovi rozumět …

Arne1

Zajímavé. Já mám názor přesně opačný než Mc Merkurion

led

ivzez, považujem oba prípady za správne pri použití spôsobu podpisov ako som napísala v odpovedi (bez čiarky zlučovanie podmienok, s čiarkou vylučovanie podmienok, viď gramatické vysvetlenie annas)
ľstivosť právnikov je práve v niekedy nepostrehnuteľnej či­arke

annas

U spojky nebo záleží na tom, zde je ve vztahu slučovacím – bez čárky, či vylučovacím s čárkou.

Blbě jsem otázku četla, neregistrovala jsem třetí osobu, takže jsem svou odpověď skryla.

První případ je jasný – předseda a místopředseda jsou vzájemně zastupitelní + třetí osoba.

Druhý případ – Dá se brát (buď) podpis předsedy, nebo místopředsedy a dalšího člena . Takže se to vzájemě vylučuje.

Ale někdy to není zcela jasné. Opravdu záleží na tom, jak to berou právníci. Holt, mají svou terminologii.

Mc Merkurion

led: tak s Arne je to 2:1 proti mně a co se týče jazykářky, hledejme spíš právníka …

Mc Merkurion

Led oprava, ty jsi napsala přesně co já, já už se v tom ani nevyznám …

Mc Merkurion

platí první, výše uvedeno …