Závěť. Může se sepsat i jinak, než jen u notáře? Byla by platná sepsaná doma? -iv-

Mam ted navstevu , dohadujeme se. 🙂 -iv-

Nejlepší odpověď
dědapetr

Závěť může být pořízena několika způsoby, které stanoví zákon (v České republice tak není možné závěť např. namluvit na videokazetu):

holografní (vlastnoruční) závěť – jde o závěť, kterou zůstavitel celou napsal vlastní rukou a také ji vlastnoručně datoval a podepsal. Taková závěť může být např. napsána rtěnkou na ubrousek, bude mít stejnou platnost, jako závěť napsaná perem na krásném papíru.

allografní závěť – je to závěť, která je sepsaná jiným způsobem, než vlastní rukou zůstavitele. Např. může být napsána na počítači a vytisknuta, nebo napsána na psacím stroji. V takovém ji však zůstavitel musí vlastnoručně podepsat a k závěti se musí připojit i podpisy dvou svědků, kteří tím dosvědčují, že se jedná o poslední vůli zůstavitele. Tito svědci nemusí znát obsah závěti, ale musí se na závěť podepsat.
přísnější

alografní závěť (s předčitatelem) – zůstavitel, který nemůže číst nebo psát, projeví svoji poslední vůli před třemi současně přítomnými svědky v listině, která musí být přečtena a přítomnými svědky podepsána. Přitom musí před nimi potvrdit, že listina obsahuje jeho poslední vůli. Pisatelem a předčitatelem může být i svědek; pisatel však nesmí být zároveň předčitatelem. V listině musí být uvedeno, že zůstavitel nemůže číst nebo psát, kdo listinu napsal a kdo nahlas přečetl a jakým způsobem zůstavitel potvrdil, že listina obsahuje jeho pravou vůli. Listinu musí svědci podepsat.

závěť notářským zápisem – tímto způsobem může projevit svoji poslední vůli kdokoliv, ale pro nezletilce starší 15 let je to jediný možný způsob. Existuje Centrální evidence závětí, kterou vede Notářská komora České republiky.

http://www.zby­nekmlcoch.cz/in­fo/pravo/jak_sep­sat_zavet_pra­vidla_nalezitos­ti_svedci.html

Další odpovědi
iceT

Kdysi jsem četla příběh jedné paní,odstěhovala se kamsi,aby zapomněla a seznámila se se starším osamělým pánem,kterému ona potom všelijak pomáhala.Pán na oplátku ji požádal aby mu sepsala závěť,ve které jí odkázal vše co má,protože on sám nemohl ani pero udržet,ani podepsat se nemohl a nikdo jiný u toho nebyl.Když pak umřel a došlo na dědictví,tak jeho dcera,které šlo jen o peníze tuhle závěť napadla,protože přece jen tam nebyl vlastnoruční podpis,tak milá paní nedostala nic,jenže jí o jeho majetek nešlo,ten pán jí chtěl poděkovat touhle formou.
Takže alespoň co vím a co jsem četla a slyšela,závěť můžete sepsat doma,ale musí mít vlastoruční podpis,podpisy svědků,ale prý je stejně lepší nechat si poradit od odborníka.

hanulka11

musí být přítomen notář aby ji stvrdil

http://www.zi­jemenaplno.cz/Clan­ky/a221-Zavet-podle-pravniho-radu-CR.aspx

anonym

Ad hanulka, u notáře sepisují jen odkazující mezi 15 a 18 lety. JInak platí zevrubný popis dědypetra, shrnu.
Ano závěť může být sepsána doma, a to buď vlastnoručně (kde rukopis prokazuje autenticitu pisatele) nebo jinak (na PC), pak ověřují 2 svědci. Jediná podmínka je, že případný odstavec, který by poškozoval nároky neopominutelných dědiců, by byl neplatný, ovšem bez zpochybnění závěti jako takové.
P.S. Notář je výhradní pouze u vyřizování dědictví. V běžném životě se závěť pořizuje (či pozměňuje i nahrazuje) s konzultací rodiny, rodinného právníka apod.
V případě posaném iceT, stačilo připojit podpisy zůstavitele a 2. svědka kromě sepisovatelky.