Avatar uživatele
Sevo

Kdo poprvé řekl/napsal: „Ať jsem bit, jen když se peru!“

Doplňuji:
Díky Annasovi za toho Švejka. Ví nějaký švejkolog, zda to opravdu ve Švejkovi je napsané?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: Sevo

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? gagaga před 3554 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

Kdo poprvé vyslovil, se těžko dovíme. U úsloví, rčení, přísloví je autor neznámý. Domnívám se, že toto úsloví vzniklo při nějakých hrách, soubojích, závodech, zápasech atd.

Dnes se užívá jako motto, heslo, pro určitý boj třeba i s přírodními živly, ale pro i různá jednání, sport atd.. Jde nejen o vítězství, ale i o průběh, tedy prostředky, které se použily.

Prý měl toto spojení měl říct pí Müllerové sám Švejk.

Známé je i v oblasti psychologie – např. jedna z možností při prosazování osobnosti. takže užití je mnohem širší.

„Ať jsem bit(a). jen když se peru pro správnou věc.“

https://books­.google.cz/bo­oks?id=2miyiJo40qsC&pg=P­A44&lpg=PA44&dq=A%C5%A5+­jsem+bit,+jen+kdy%C5%BE+­se+peru!%22&sou­rce=bl&ots=qRCX4y­epXH&sig=1EkJPsbMvnWo_8B­5DI96yJaSdBg&hl=cs&sa­=X&ved=0ahUKE­wi5_7nB-Z7JAhWiqXIKHeW­NBpUQ6AEINzAD#v=o­nepage&q=A%C5%A5­%20jsem%20bit%2C%20jen%2­0kdy%C5%BE%20se%20pe­ru!%22&f=false

Upravil/a: annas

2 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?anonym, zzzzz Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
led

Tento sôsob boja je známy už zo starých čias. V prípade obetí, ktoré mnohokrát v zúfalstve bojujú jasne prehratý boj napríklad proti presile, ale napriek tomu sa nevzdávajú bez boja. V niektorých prípadoch sa im dokonca podarí vyhrať. V histórii nájdeme veľa príkladov.
Ak by sme to aj našli vo Švejkovi, je to vlastne Hašková parafráza na dávnu historickú pravdu o nezmyselnosti vojny.
V prípade hesla olympijských hier je to pozmenený význam, pretože počas olympiády nejde o myšlienku boja, ale ide o myšlienku nekrvavej súťaže o najlepšeho, práve naopak už v antike platilo, že v čase olympiády sa nebojuje a učastníci hier požívajú ochranu bohov.
Skôr by som to dala do krčiem „bijem sa, aj keď ma zbijú, pretože len tak sedieť a piť ma už nebaví“
V súčasnosti to býva napríklad obrana proti mobbingu http://ikaros­.cz/dorazil-mobbing-i-do-ceskych-knihoven . Tento spôsob „boja za spravodlivosť“ na tejto stránke ako jedna z mála použila -iv-, ktorá napriek mnohým útokom necúvla a bojuje dodnes.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
arygnoc

o autorstve švejka pochybujem, hoci bol „ouřední blb“, idiotom nebol.

lebo niečo podobného môže preniesť iba idiot.

:-Q
Doplňuji:
na druhej strane, z haškovho pera to môže byť ako prehlásenie niektorého idiotského dôstojníka.

:-Q

Upravil/a: arygnoc

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
marci1

Trochu mi to připadá jako český překlad úsloví : „Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se“. Ale opravdu nevím. 🙂

před 3554 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
setapouch

Ten Švejk se mi nezdá. Švejk byl kur*vník a švejk (ve smylsu sabotér), podvodník a zlodějíček, ale nebyl to násilník.

před 3554 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Nepřečetl jste si pozorně mé vysvětlení, přece zpravidla se původní významy užívají i přeneseně.

Ńejde vždy o násilí, ale o obrazné vyjádření, jak jsem vysvětlila. Přece když někdo zápasí s přírodními živly, tak je násilník? 🙂

U Švejka jsem napsala – „prý“, musela bych v knize hledat, zda úsloví Švejk opravdu řekl, ale berte to tak, jak napsala marci1 – heslo olymopijských her. 🙂

před 3554 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
setapouch

Přečetl jsem si ho pozorně. Ale to neznamená, že je tvé vysvětlení správné. Nemůžu souhlasit s podobnými přirovnáními – tohle je skutečná oslava zápasu. Zápas s živly i OH jsou úplně jiné významy.
Proto pro mne platí to, co píšu.

před 3553 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

setapouch
Ak by sme to aj našli vo Švejkovi, je to vlastne Hašková parafráza na dávnu historickú pravdu o nezmyselnosti vojny.
viac v odpovedi na vašu otázku

před 3553 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Ad led – sport je také boj, samozřejmě v jiném slova smyslu, boj o vítězství. Zbraně mlčí stejně jako o Vánocích.

Úsloví se hodně používá v různém kontextu, především přeneseně.

Pokud Švejk opravdu řekl slova pí Múllerové, jde o parafrázi, jak jste napsala.

„Může to tak být,“ – vyslovil řekl jeden český básník, když se ho na besedě ptali studenti, zda chápou správně jeho verše.

Dějiny politické i jazykové, literární – názory se často liší. Mohu, ale nemusím souhlasit. O to víc mám důvod na přemýšlení.

před 3553 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
arygnoc

>Ať jsem bit, jen když se peru!<

veta naprosto vytrhnutá z kontextu (športové zápolenie, boj so živlami – nič také sa tu nespomína).

z logiky textu danej vety/výroku tak, ako je postavená, je prednostný samotný dej („jen když se peru“) pred následkami („Ať jsem bit“).

z hľadiska logiky je to výrok, ktorý smeruje k vyjadreniu „biť sa budem tak či tak“.

je to teda výrok násilníka, ktorý bez ohľadu na následky (a pravdepodobne i príčinu, teda žiadne oh či boj s prírodou, živlami) bude páchať násilie.


pripúšťam, že táto veta v nejakom kontexte (šport, boj so živlami), nadobúda zcela iný význam (boj za cenu bolesti v športovom dueli, prekonanie búrky námorníkmi na plachetnici, …).

podstatný je teda kontext, bez kontextu je to prejav menej ako prostoduchého násilníka.

:-Q

před 3552 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek