Sevo

Kdo poprvé řekl/napsal: „Ať jsem bit, jen když se peru!“

Doplňuji:
Díky Annasovi za toho Švejka. Ví nějaký švejkolog, zda to opravdu ve Švejkovi je napsané?

Nejlepší odpověď
annas

Kdo poprvé vyslovil, se těžko dovíme. U úsloví, rčení, přísloví je autor neznámý. Domnívám se, že toto úsloví vzniklo při nějakých hrách, soubojích, závodech, zápasech atd.

Dnes se užívá jako motto, heslo, pro určitý boj třeba i s přírodními živly, ale pro i různá jednání, sport atd.. Jde nejen o vítězství, ale i o průběh, tedy prostředky, které se použily.

Prý měl toto spojení měl říct pí Müllerové sám Švejk.

Známé je i v oblasti psychologie – např. jedna z možností při prosazování osobnosti. takže užití je mnohem širší.

„Ať jsem bit(a). jen když se peru pro správnou věc.“

https://books­.google.cz/bo­oks?id=2miyiJo40qsC&pg=P­A44&lpg=PA44&dq=A%C5%A5+­jsem+bit,+jen+kdy%C5%BE+­se+peru!%22&sou­rce=bl&ots=qRCX4y­epXH&sig=1EkJPsbMvnWo_8B­5DI96yJaSdBg&hl=cs&sa­=X&ved=0ahUKE­wi5_7nB-Z7JAhWiqXIKHeW­NBpUQ6AEINzAD#v=o­nepage&q=A%C5%A5­%20jsem%20bit%2C%20jen%2­0kdy%C5%BE%20se%20pe­ru!%22&f=false

Další odpovědi
led

Tento sôsob boja je známy už zo starých čias. V prípade obetí, ktoré mnohokrát v zúfalstve bojujú jasne prehratý boj napríklad proti presile, ale napriek tomu sa nevzdávajú bez boja. V niektorých prípadoch sa im dokonca podarí vyhrať. V histórii nájdeme veľa príkladov.
Ak by sme to aj našli vo Švejkovi, je to vlastne Hašková parafráza na dávnu historickú pravdu o nezmyselnosti vojny.
V prípade hesla olympijských hier je to pozmenený význam, pretože počas olympiády nejde o myšlienku boja, ale ide o myšlienku nekrvavej súťaže o najlepšeho, práve naopak už v antike platilo, že v čase olympiády sa nebojuje a učastníci hier požívajú ochranu bohov.
Skôr by som to dala do krčiem „bijem sa, aj keď ma zbijú, pretože len tak sedieť a piť ma už nebaví“
V súčasnosti to býva napríklad obrana proti mobbingu http://ikaros­.cz/dorazil-mobbing-i-do-ceskych-knihoven . Tento spôsob „boja za spravodlivosť“ na tejto stránke ako jedna z mála použila -iv-, ktorá napriek mnohým útokom necúvla a bojuje dodnes.

arygnoc

o autorstve švejka pochybujem, hoci bol „ouřední blb“, idiotom nebol.

lebo niečo podobného môže preniesť iba idiot.

:-Q
Doplňuji:
na druhej strane, z haškovho pera to môže byť ako prehlásenie niektorého idiotského dôstojníka.

:-Q

marci1

Trochu mi to připadá jako český překlad úsloví : „Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se“. Ale opravdu nevím. 🙂

setapouch

Ten Švejk se mi nezdá. Švejk byl kur*vník a švejk (ve smylsu sabotér), podvodník a zlodějíček, ale nebyl to násilník.

annas

Nepřečetl jste si pozorně mé vysvětlení, přece zpravidla se původní významy užívají i přeneseně.

Ńejde vždy o násilí, ale o obrazné vyjádření, jak jsem vysvětlila. Přece když někdo zápasí s přírodními živly, tak je násilník? 🙂

U Švejka jsem napsala – „prý“, musela bych v knize hledat, zda úsloví Švejk opravdu řekl, ale berte to tak, jak napsala marci1 – heslo olymopijských her. 🙂

setapouch

Přečetl jsem si ho pozorně. Ale to neznamená, že je tvé vysvětlení správné. Nemůžu souhlasit s podobnými přirovnáními – tohle je skutečná oslava zápasu. Zápas s živly i OH jsou úplně jiné významy.
Proto pro mne platí to, co píšu.

led

setapouch
Ak by sme to aj našli vo Švejkovi, je to vlastne Hašková parafráza na dávnu historickú pravdu o nezmyselnosti vojny.
viac v odpovedi na vašu otázku

annas

Ad led – sport je také boj, samozřejmě v jiném slova smyslu, boj o vítězství. Zbraně mlčí stejně jako o Vánocích.

Úsloví se hodně používá v různém kontextu, především přeneseně.

Pokud Švejk opravdu řekl slova pí Múllerové, jde o parafrázi, jak jste napsala.

„Může to tak být,“ – vyslovil řekl jeden český básník, když se ho na besedě ptali studenti, zda chápou správně jeho verše.

Dějiny politické i jazykové, literární – názory se často liší. Mohu, ale nemusím souhlasit. O to víc mám důvod na přemýšlení.

arygnoc

>Ať jsem bit, jen když se peru!<

veta naprosto vytrhnutá z kontextu (športové zápolenie, boj so živlami – nič také sa tu nespomína).

z logiky textu danej vety/výroku tak, ako je postavená, je prednostný samotný dej („jen když se peru“) pred následkami („Ať jsem bit“).

z hľadiska logiky je to výrok, ktorý smeruje k vyjadreniu „biť sa budem tak či tak“.

je to teda výrok násilníka, ktorý bez ohľadu na následky (a pravdepodobne i príčinu, teda žiadne oh či boj s prírodou, živlami) bude páchať násilie.

pripúšťam, že táto veta v nejakom kontexte (šport, boj so živlami), nadobúda zcela iný význam (boj za cenu bolesti v športovom dueli, prekonanie búrky námorníkmi na plachetnici, …).

podstatný je teda kontext, bez kontextu je to prejav menej ako prostoduchého násilníka.

:-Q