sjxje

Kdo plati pri DPP socialni a zdravotni?

Zamestnavatel ci zamestnanec, ci se to zamestnanci strhava ze mzdy a tedy zamestnanec plati? Kamarad se pta

Nejlepší odpověď
Malvína

Sociální a zdravotní pojištění neplatí zaměstnanec ani zaměstnavatel, pokud výdělek u dohod o provedení práce nepřesáhne 10 000 Kč (tzn. při hrubé mzdě 10 001 Kč měsíčně se již sociální i zdravotní pojištění platí).

V případě, že je měsíční příjem do 10 000 Kč včetně, nebude uvedený pojištěnec pro účely zdravotního pojištění považován za zaměstnance. Jestliže nezačal vykonávat ještě jiné zaměstnání nebo samostatnou výdělečnou činnost, případně za něj není plátcem pojistného ani stát, je povinen hradit pojistné na zdravotní pojištění sám jako osoba bez zdanitelných příjmů. Pro rok 2019 je zdravotní pojištění pro OBZP stanoveno na 1 803 Kč.

Zdroj: https://www.fi­nance.cz/zpra­vy/finance/405249-zdaneni-privydelku-z-dohod-o-provedeni-prace/