Doudis

Pokud mám několik DPP, jak je to se sociálním a zdravotním pojištěním?

Uzavírám dohody o práci, neplatím zdrav. a soc. pojištění, pokud moje dohoda o práci nepřesáhne 10.000 Kč měsíčně. Chci se zeptat, jestli to platí dohromady měsíčně za všechny dohody? Nebo když mám 5 dohod a z každé mám třeba 5.000 Kč měsíčně v součtu 25.000, ale žádná ta dohoda nepřesáhne 10.000 Kč, jak to tedy je?

Odpovědi
da ny

„Můžete mít více dohod u různých zaměstnavatelů
Do rozsahu práce se započítává také doba práce vykonávaná v jednom kalendářním roce na základě jiné DPP u téhož zaměstnavatele. Malou náplastí na toto omezení však je, že lze uzavřít několik DPP u různých zaměstnavatelů nezávisle na sobě a u každého z nich využít limit 300 hodin za kalendářní rok.“
Domnívám se, že se platí vždy pouze 15% daň.z příjmu.
Tato odpracovaná doba se nezapočítává do odpracovaných let na důchod. Nevzniká nárok na podporu při dočasné PN, placenou dovolenou.

Zdravotní pojištění však musíte mít ze zákona hrazeno jinak (HPP) nebo ho za Vás musí hradit stát (student, důchodce)

ivzez

Pracujete-li jenom na základě DPP s odměnou do 10.000 Kč měsíčně
a nehradí-li za Vás zdravotní pojištění stát, musíte sedo 8 kalendářních
dnů přihlásit u své zdravotní pojišťovny jako OBZP a hradit si je sám.

Od 1. ledna 2017 činí zdravotní pojištění OBZP 1.485 Kč měsíčně.
[Pozor, za každý den, kdy pojistné dlužíte, narůstá penále.]

Sociální pojištění je povinné pouze pro zaměstnance a OSVČ, nelze
se k němu přihlásit dobrovolně.
Dobrovolná účast je možná pouze u důchodového pojištění.