Kdo platí pokutu, pokud se spolujezdec v autě nepřipoutá?

Je odpovědný řidič, který zodpovídá za vše u auta, náklad, osoby nebo nepřipoutaný spolujezdec, který je odpovědný sám za sebe.
Doplňuji:
potom chudáci taxikáři, ti by se nedoplatili

Nejlepší odpověď
hanulka11

Když někoho vezu tak ho upozorním -hele připoutej se , kdyžtak si pokutu zaplatíš sám…

Další odpovědi
meTTax

Dobrý den,

Nedávno to dokonce řešil nejvyšší soud. Verdikt byl takový, že primárně je za to odpovědný spoluejzdec, který má povinnost se za jízdy připoutat.
Ovšem řidič má povinnost zajistit bezpečnost přepravovaných osob.
Ve vyjímečných případech má však řidič povinnost ( ve smyslu zajištění bezpečnosti přepravovaných osob ) , poučit přepravovanou osobu o nutnosti připoutání se bezpečnostním pásem a to vzhledem k zdravotnímu stavu osoby, věku( od 3 let ) či jiné okolnosti. V takovém případě za posádku zodpovídá jednoznačně řidič.
Přiznám se, že ten věk si nevzpomenu, i když ještě nedávno jsem ho věděl, protože to bylo probíráno na přednášce.

S taxi je to tuším zcela stejně, tam akorát nemusí být použita autosedačka pro dítě vážící do 36 kg s výškou do 150cm.

Zůstávám s pozdravem.

iceT

Že pokutu platil řidič,to snad už neplatí,teď by měl pokutu za sebe platit spolujezdec,nebo ne?Já si pamatuju z dřívěkška,že každý šofér ječel,ať se přivážu,že za mě nic platit nebude a dnes to už nikdo neříká,tak nevím......

http://www.bles­k.cz/clanek/rad­ce-auto/50009/trestne-body-a-pokuty-za-nepripoutani-se.html

Funna

řidič…
Doplňuji:
oprava…za sebe a za dítě řidič, za spolujezdce spolujezdec…i když dle § 5 je řidič povinenzajistit bezpečnost přepravované osoby nebo zvířete a bezpečnou přepravu nákladu…ale o tom, že je to přímo upoutání se tam nic není…takže je to spíš na tom, jak se k tomu policajt postaví…

lukas.zmizik

řidič – a zodpovědný řidič s nepřipoutanými odmítne jízdu

anonym

Funna mi zaslala mejla: dřív v zákoně jasně bylo, že zodpovídá řidič…takže co ti taxikáři dělali dřív?..ASI NEJEZDILI, že? a článek v Blesku je hodně důvěryhodný zdroj…
Já: blesk sice není důvěryhodný, ale opravdu spolujezdec zaplatí pokutu za sebe, pokud je nepřipoutáný. §9 Povinnosti přepravované osoby (1) Přepravovaná osoba je povinna a) Připoutat se za jízdy na sedadle bezpečnostním pásem, je-li jím sedadlo vybaveno
Funna: jo…ale to tam bylo vždycky!!!
Já: tak co řešíš, spolujezdec platí
dovětek pro Funna: jinak pro upřesnění používej debatu pod otázkou

Funna

to tam bylo vždycky a dřív za spolujezdce zodpovídal řidič… a pokud to dneska neplatí…což je klidně možné…docela by mě zajímalo, jak by se nepř, řešila situace…vezmu si do auta skoupinu stopařů – nezletilých beobčankových dětí…ani jedno se nepřipoutá…kdo pak zaplatí pokutu…to budou zjišťovat policajti jak se ty děti jmenují (ty jim to třeba ani neřeknou) a obesílat rodiče pokutami?

anonym

řidič sice odpovídá, ale já se ptal pouze na pasy.

Funna

a o čem tu celou dobu hovoříme, Mlho??