Floki

Kde zanechat závěť?

Začínám uvažovat o tom co bude až zemřu,určitě bych chtěl aby moje tělo bylo spáleno a popel někde rozsypán bez zbytečných ceremoniálů. Zároveň,pokud bych například zemřel tragicky při dopravní nehodě,tak bych nechtěl mít pomník někde ve škarpě. Naopak pokud by byl nějaký orgán vhodný k transplantaci tak bych ho rád daroval. Tak jsem si říkal že bych to sepsal a někam schoval ale co když to nikdo nenajde? Neexistuje nějaká služba která by se o to postarala? přemýšlel jsem o tetování třeba na zadek ale nevim jestli je to správná cesta :)

Nejlepší odpověď
marci1

Nejlepší je závěť uložit do registru u notáře. Pokud ji necháš doma, nebo u někoho příbuzného, či známého, nemusí se najít.

V případě, že bys zahynul tragicky, jsi ze zákona potencionálním dárcem orgánů a tkání. Jen málo lidí to ví. Nemusíš pro tento případ nic sepisovat. Orgány jednoho mrtvého člověka mohou zachránit i šest lidí.

Další odpovědi
Edison

Můžeš také darovat tělo pro studijní účely. To se dá sepsat jako smlouva tuším u anatomického ústavu. Vyhotovuje se nejméně ve třech kopiích. Jedna se ukládá doma pro pozůstalé, jedna se ukládá u svého lékaře a jedňu… si už nepamatuju, asi ji můžeš nosit u sebe. Táta to tak udělal. Jediné, co je pak potřeba, aby anatomický ústav dostal především informaci o úmrtí do 24 hodin, aby se mohli o tělo řádně postarat. „Výhod“ to má hned několik: Bez starostí o to, co s tělem, sami si po smrtitělo vyzvednou a jsou dokonce schopni ho i najít podle jména a rodného čísla, jsou schopni si obtelefonovat ZS, nemocnice, patologie i soudní. Netřeba se starat o pohřeb, PLATIT… o vše se pak postará Ústav. Dokonce i starosti s úřadama zařídili. Tak nakonec jediné co zbylo zařídit jen pozůstalost. S tím už Ústav nic udělat nemůže.

orestez

Ale kdybys daroval svoje (nebo půjčené) orgány hladovým, pomohl bys 100 lidem přežít 10 dní.
S tím darováním po tragické nehodě, třeba naráz do stromu motocyklem. Snad se dá něco použít, ale měkké orgány, jako játra, bývají utržená a popraskaná a proto se nehodí pro transplantaci.

marci1

Jen mj. Vyjadřuj se k odpovídajícím slušně, jinak ti nikdo neodpoví.

marci1

Můj příspěvek ohledně slušnosti patřil k tvé odpovědi pod jiným nickem, který někdo smazal.