huxa

Kde si může člověk, který zrovna vystudoval sehnat dost peněz na koupi domu nebo alespoň na pronájem?

Jestli chce pracovat, sežene si brigádu či práci, kde bude vydělávat pod 30'000Kč měsíčně a to by dlouho vydělával i na dům za 1'000'000Kč (pokud si ještě k tomu musí zajišťovat stravu).
Co mě napadá je si odjet vydělávat např. do Dánska, kde i za ty nejlehčí práce platí v řádě stokorun, ale tím bychom byli zase sami proti sobě…

Nejlepší odpověď
www

Na to, že člověk právě dostudoval to jsou hodně vysoké nároky, zrovna v dnešní době. Zvláště pokud rodiče nejsou nijak zvlášť majetní.
Raději bych šel skromnější cestou a nechtěl mít vše hned.

Další odpovědi
hanulka11

nechci být kazatelem ani karatelem,ale dnešní mladí by chtěli hned po škole mít 30tis plat /inu kdo by nechtěl,že ano/
nejlépe mít hned byt a auto
jistě někdo si to pořídí- ale jen ten -koho rodiče podporují a dotují
pak těm "normálním " přijde divné,že to nemají také
však si zkus začít někde v cizině -poznáš na jaký chlebíček si vyděláš – a pokud se ti zadaří jedině dobře

terry

Máš pravdu. Pod 30 tis měsíčně budeš vydělávat skoro všude.
Málokde budeš vydělávat přes 25 tis měsíčně. Co se týče zaměstnání a nástupu po škole.l
Proto je možná dobře, abys hledal zaměstnání a současně hledal další zdroje příjmů.
Nemám na mysli 2 zaměstnání. To by se časově těžko zvládalo.
Ale…vybírej pečlivě.

venkovan

Myslíš, že za bolševika to bylo lepší?
Nástupní plat středoškoláka cca 1500,– Kč, vysokoškoláka o trochu víc. Byty na pořadovník – leckdy se čekalo desetiletí. Kdo chtěl stavět, musel mít parcelu a nebo dal za ni několika leté úspory.
Nájem byl celkem levný – v rovině několika stokorun, ale za podmínky, že se mu byt povedlo sehnat.
Šance byla u některých profesí, kdy zaměstnanci dostávali stabilizační byt či půjčku proti podpisu na 10 let u podniku. Ježe komu by se chtělo do hornictví, těžkého průmyslu, lesnictví či zemědělství. Ta stabilizace nebyla zadarmo.
Hodně více generačních rodin potom žilo v 1+2 a musely se tam nějak srovnat.
Doplňuji:
Stabilizační bezúročná půjčka 30 tisíc na 10 let. novomanželsk půjčka 30 tisíc na 10 let, s odpisem 4 tisíc (?) za každé dítě dožité 1 roku, půjčka od odborů 10 tisíc – návratná, půjčka od spořitelny 200 tisíc na 30 let s 2,7%, rozpočet na rodinný dům 350 tisíc – menší dům stavět nepovolili. Pozemek už byl. Novomanželská půjčka byla na zařízení, ne na vlastní stavbu.
O několik let se systém půjček zhoršil, a o několik později zas ještě zlepšil.
Prostě záleželo na době kdo kdy žil a v jakém regionu. Já jsem žil ve „vnitrozemním pohraničí“ – to byl region okolo jednoho velkého města, kde obce byly velmi často víc zanedbané než ve skutečném pohraničí.

tom004

Trochu bych upravil odpověď od >venkovan<. Nástupní plat středoškoláka byl od 900,– Kč,na byty se nemuselo čekat „desetiletí“,ale 1–2 roky. V roce 1970 stál družstevní byt 2+1 v paneláku cca 30 000,– Kč. Vyjímku snad mohla tvořit velká města. V ČK v roce 1972 jsem za něj zaplatil 27 000,– Kč. A kdo chtěl stavět,parcela i postavením nového RD se dala pořídit i za 200 000,– Kč.Přitom ti co RD stavěli,většinu peněz pořídili jako nenávratné,nebo bezúročné půjčky a nemuseli kvůli tomu do hornictví,ap.,a ani se do smrti nezadlužili. Už jsem tady uváděl důvody proč nemám rád minulý režim,ale to neznamená,že budu psát neobjektivně. A ta poslední věta,to už je pěkná blbost.

Deli

No, nejdřív si musíš najít dobrou perspektivní práci, pak můžeš zvažovat nákup nemovitosti… Jinak – musíš si spočítat, kolik Tě bude stát nejen ta strava, ale i např. léky, drogerie (praní, úklid), cesty do práce, bydlení po dobu splácení.. nechat si nějakou rezervu (sem tam kino, výlet, dárky…) a pak Ti vyjde, kolik jsi schopen splácet. K nákupu nemovitosti na hypotéku musíš ještě připočítat poplatky za hypotéku.

anonym

Jo teď je těžká dobaa lepěí to asi jen tak nebude. Buďto opravdu vypadnout do zahraničí nebo dostat spásný nápad a risknout podnikání s minimálními počátečními náklady. Dnes většina firem šetří kde se dá a nejvíc na zaměstnancích. Dnes ti nabídnou 15 hrubého a tváří se při tom, jakoby ti dávali klíče od firemního trezoru 🙂 Tady to nemá budoucnost a když už, tak přes známosti, jako to mám já.

Děda Louda

Člověk,který zrovna vystudoval je na tom úplně stejně jako kdokoli jiný.

jpau

Ad1) Existují stavební spoření – pokud studuješ (teď to myslím v obecné rovině – nejen na Tebe), můžou ti ho platit rodiče nebo si tam můžeš dávat peníze sám.

Ad2) Samozřejmě pokud nepracuješ při studiu tak větší nevýhoda než finance je absence praxe – tzn. nižšší nástupko anebo šance na přijetí.

Ad3) Existují hypotéky, ručit můžeš tím co kupuješ. Samozřejmě je to běh na dlouhou trať ala American style, kdy si v 25 koupíš dům, který bude v 50 (ideálně, pravděpodobně v 60) Tvůj… Samozřejmě za něj zaplatíš víc, něco se může posrat atp…

Nicméně, mám ve svém okolí lidi co berou kolem 40k a ještě nemají ani dostudováno. Pracují ale na specializovaných pozicích, kde je nedostatek lidí (strojírenství, elektro (ne IT), SW low-level vývoj atp.)… Takže všechno je možné 🙂

anonym

Na druhou stranu, práce v zahraničí ti zvýši kredit při hledání práce tady. Možná ji tu pak ani hledat nebudeš a pokud ano, částky za práci by byly vyšší.