JájsemRaibek

Kde se vzalo, že natáhl ráfky, natáhl bačkory?

Pokud by umřel cyklista, tak bych ty ráfky ještě pochopil, ale jinak ne. Proč se to tak říká? A co ty bačkory?

Nejlepší odpověď
annas

Natáhnout bačkory, paprče, brka – viz moje otázka
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kde-najdeme-brka-a-jak-se-dostala-do-uslovi-natahnout-brka-ci-paprce

Natáhnout ráfky se v naší oblati nepoužívá.

J. Rejzek uvádí význam slova ráfek -‘obvodová část kola pro nasazení pneumatiky’.

Z něm. Reif tv. z germ. *raipa -‘ obruč, pás, lano’ – nemá spolehlivé ie. příbuzenstvo."

Řekla bych přenesením původního významu, podobnost – něco natáhnout jako lano, pás, takže expresivně natáhnout ráfky. Do rakve se člověk ukládá vleže ve vzpřímené poloze.

Další odpovědi
lexx

natáhl kopyta řečeno pejorativněji

Kepler

Řekl bych, že po smrti vleže natáhl nohy (nebo mu byly nataženy) a na nich obuté bačkory. Ráfky jako alternativa pohybového aparátu.

marci1

Ráfky to nevím.
„Podle Václava Machka úplně stejně vznikla ještě nesmyslnější spojení natáhnout papuče, eventuálně bačkory. Brdečkům, čili brčkům se na Hané také říkalo paprče. Natáhnout paprče znamenalo totéž jako natáhnout brdečka či brčka. Jenže nehanáci a nezemědělci nevěděli, co to jsou paprče, mysleli, že slyší podobně znějící, ale významově nijak nesouvisející slovo papuče. Takže začali říkat, že zemřelý natáhl papuče. Od čehož byl už jen malý kousek k bačkorám.
Když tedy řekneme, že někdo natáhl bačkory, používáme vlastně hanácký dialekt a vzpomínáme na starou součást koňského postroje.“
http://www.roz­hlas.cz/stred­nicechy/slova/_zpra­va/brka-natahnout--76563

Omlouvám se, nevšimla jsem si odkazu na již zodpovězenou otázku „annas“. 🙂

iceT

U nás říkáme dal kožu…

anonym

Jaké úmrtí?Natáhnout kopyta prostě znamená se obout do bot…

https://cdn.myshop­tet.com/usr/www­.gattanera.com/u­ser/shop/deta­il_small/458.jpg?519e­a43d

Tvaroh za ráfkem…