kde se vzal název a jak vznikla Pandořina skřínka?

Nejlepší odpověď
annas

Odpověď z tištěného zdroje:
Pandořina skříňka = symbol zvědovosti, která přináší zlo. V řecké mytologii stvořil Hefaistos, bůh ohně a kovář, z vody a hlíny Pandoru, a to na příkaz boha Dia. Všichni bohové ji něčím obdarovali – svůdností, milostnou touhou, lží, líbezností a krásou atd. Právem se jmenovala Pandora, tj. všemi obdarovaná. Do výbavy dostala i skříňku, do níž každý z bohů odložil věci, kterých se chtěl zbavit. Takto obdarovanou ji Hermés na Diův příkaz nabídl za manželku Prométheovi. Ten ji odmítl, ale zamiloval se do ní jeho bratr a vzal si ji přes všechna varování za ženu. Pandora byla zvědavá a hned po svatbě otevřela darovanou skříňku, jejíž obsah neznala. Z ní se rozletěly do světa nemoci, bolesti, starosti, strasti a zlo. I když Pandora víčko hned přiklopila, bylo pozdě. Na dně skříňky se krčila už jen naděje. Šťastný věk lidstva skončil.
Název báje Prométheus.

Další odpovědi
Miroslavst

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Pan­do%C5%99ina_sk%C5%99%­C3%AD%C5%88ka
zde je to popsáno

hanulka11

Pandora (řec. mytol.) – Žena, kterou stvořil na rozkaz Diův Héfaistos, aby lidé byli potrestáni za to, že jim Prométheus přinesl oheň ukradený z Olympu. Pandora ze zvědavosti odklopila víko skříňky obsahující rozmanité strasti a mezi lidi, do té doby šťastné, se rozlétlo zlo. Odtud Pandořina skříňka

Zdroj: http://www.hkvy­sehrad.cz/pan­dora.html