Avatar uživatele
Radomír.cz

Kde se v ČR těží antracit?

Antracit

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? dudu, briketka10, zzzzz, gagaga, Lamalam před 3553 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

http://tezba-a-vyuziti-cerneho-uhli.webnode.cz/uh­li/rozdeleni/

„Ložiska v České republice jsou již vytěženy. Jedná se o pánve u Brandova v Krušných horách, u Českých Budějovic a Vlašimi.“

Doplňuji:
Našla jsem článek, který je z 11. 1. 2014 – Nerostné suroviny moravských Karpat

V něm se uvádí toto:

„V oblasti energetických surovin se na území moravských Karpat TĚŽÍ ropa, zemní plyn, ANTRACIT, černé uhlí a lignit. Tyto jsou vázány zejména na karbonské sedimenty hornoslezské pánve a neogenní sedimenty karpatské předhlubně a vídeňské pánve.“

http://moravske-karpaty.cz/prirodni-pomery/nerostne-suroviny/nerostne-suroviny/

Další informace v diskuzi.

Upravil/a: annas

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?zzzzz Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Ložiska v České republice jsou již vytěženy. Jedná se o pánve u Brandova v Krušných horách, u Českých Budějovic a Vlašimi.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Lamalam

V současnosti se antracit netěží nikde. Ani v minulosti nebyla jeho těžba nijak významná. Např. v citovaném Brandově bylo sice malé ložisko antracitu lokalizováno již v roce 1824, o rok později byl do provozu uveden důl Zdař Bůh, ale jeho produkce nebyla moc velká. Vrcholu dosáhla v roce 1913, kdy se vytěžilo 3700 tun antracitu. V roce 1924 byla těžba z ekonomických důvodů ukončena, během následné stávky důl vyhořel.

Pro annas,
ten článek, který uvádíš, nemá žádnou hodnotu. Není podepsaný a neuvádí zdroje informací. Jedinou hodnověrnou autoritou v oblasti těžby a zásob nerostných surovin je Česká geologická služba, která v každoročních přehledech nerostných surovin ČR, žádné zásoby ani těžbu natracitu již mnoho let neuvádí.
Doplňuji:
Na lokalitě Lhotice u Českých Budějovic začala těžba antracitu na dole Etna v roce 1932. Nejvyšší úrovně (15 000 tun) dosahovala během 2. světové války. V roce 1949 byl důl uzavřen. U Vlašimi, poblíž obce Chobot provozoval důl Václav, později také důl Anna. Oba byly okolo roku 1923 uzavřeny.

Upravil/a: Lamalam

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Emefej

Netěží se nikde (ani v Karpatech, jak tvrdí pan lesník v odkazu od annas).

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

Když jsem klikla na Odpovědět, nebylá ještě žádná odpověď. Vyhledávám v různých zdrojích, porovnám zdroje a mezi tím je někdo rychlejší a vloží odpověď.

Proto jsem hledala dál a našla, že se antracit přece u nás těží, proto jsem svou odpp ěď nesmazala.

před 3553 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Ad Lamalam,

Vaše informace je zkreslená, nepřečetla jste si další nadpisy Literární přehled a Autor.

Stačilo je pouze rozkliknou.t Autor uvádí zdroje z odborné literatury i webových stránek pro každou kategorii.

http://moravske-karpaty.cz/li­terarni-prehled/literarni-prehled-nerostne-suroviny/

před 3552 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Lamalam

Tak to se velice omlouvám,

tohoto nestadardního řešení jsem si nevšimla. Obvykle jsou autor i zdroje uvedeny přimo v textu práce a nic se nemusí rozklikávat, ale to je pouze technická poznámka.

Důležitější je, že ani v těch citovaných zdrojích není o současné těžbě antracitu žádná zmínka, a to zcela opomíjím fakt, že většina internetových zdrojů nepůsobí příliš věrohodně (websnadno, wikipedia apod.).

Pokud jde o citovanou odbornou literaturu, tu většinou důvěrně znám (několik let jsem učila ložiskovou geologii, krátce i geochemii na VŠ) a bohužel ani v ní není uvedena žádná zmínka o současné těžbě antracitu na území ČR..

Bohužel stále musím trvat na svém původním tvrzení, že anracit se na našem území již několik desetiletí netěží a v současnosti nejsou Geofondem evidovány žádné jeho bilanční ani prognózní zdroje. Všechny jeho zásoby byly již odepsány.

před 3552 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Našla jsem informaci o tom, že se antracit netěží. Jenže se shodovala s Drapovou – důvody nahoře. Proto jsem hledala, zda se nedá něco doplnit. Našla jsem víc o jižních Čechách atd. Vyskočily i Karpaty, proto jsem doplnila.
Beru, že by odpověď nemusela být správná, ale zdroje mě přesvědčily. . Navíc z autorova odkazu čerpají i bakalářské i diplomové práce i další stránky.

Jenže diskusi zpravidla nikdo nečte, odkaz nerozklikne … zkušenosti mluví za vše. Vím své …

před 3552 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Lamalam

Dobrá, necháme toho, další pokračování této diskuze by stejně nic nevyřešilo. Zadavatel otázky si snad o současné „těžbě“ antracitu udělá obrázek sám.

Kontaktovala jsem autora onoho webu s žádostí o informaci, odkud čerpal ůdaje o těžbě antracitu.

před 3552 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

V pořádku. Napsala jste autorovi, snad odpoví a dovíme se správnou odpověď a také upřesní, z kterých odkazů uvedených v nadpisu „Literární přehled“ čerpal.

před 3550 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek