Radomír.cz

Kde se v ČR těží antracit?

Antracit

Nejlepší odpověď
annas

http://tezba-a-vyuziti-cerneho-uhli.webnode.cz/uh­li/rozdeleni/

„Ložiska v České republice jsou již vytěženy. Jedná se o pánve u Brandova v Krušných horách, u Českých Budějovic a Vlašimi.“

Doplňuji:
Našla jsem článek, který je z 11. 1. 2014 – Nerostné suroviny moravských Karpat

V něm se uvádí toto:

„V oblasti energetických surovin se na území moravských Karpat TĚŽÍ ropa, zemní plyn, ANTRACIT, černé uhlí a lignit. Tyto jsou vázány zejména na karbonské sedimenty hornoslezské pánve a neogenní sedimenty karpatské předhlubně a vídeňské pánve.“

http://moravske-karpaty.cz/prirodni-pomery/nerostne-suroviny/nerostne-suroviny/

Další informace v diskuzi.

Další odpovědi
Drap

Ložiska v České republice jsou již vytěženy. Jedná se o pánve u Brandova v Krušných horách, u Českých Budějovic a Vlašimi.

Lamalam

V současnosti se antracit netěží nikde. Ani v minulosti nebyla jeho těžba nijak významná. Např. v citovaném Brandově bylo sice malé ložisko antracitu lokalizováno již v roce 1824, o rok později byl do provozu uveden důl Zdař Bůh, ale jeho produkce nebyla moc velká. Vrcholu dosáhla v roce 1913, kdy se vytěžilo 3700 tun antracitu. V roce 1924 byla těžba z ekonomických důvodů ukončena, během následné stávky důl vyhořel.

Pro annas,
ten článek, který uvádíš, nemá žádnou hodnotu. Není podepsaný a neuvádí zdroje informací. Jedinou hodnověrnou autoritou v oblasti těžby a zásob nerostných surovin je Česká geologická služba, která v každoročních přehledech nerostných surovin ČR, žádné zásoby ani těžbu natracitu již mnoho let neuvádí.
Doplňuji:
Na lokalitě Lhotice u Českých Budějovic začala těžba antracitu na dole Etna v roce 1932. Nejvyšší úrovně (15 000 tun) dosahovala během 2. světové války. V roce 1949 byl důl uzavřen. U Vlašimi, poblíž obce Chobot provozoval důl Václav, později také důl Anna. Oba byly okolo roku 1923 uzavřeny.

Emefej

Netěží se nikde (ani v Karpatech, jak tvrdí pan lesník v odkazu od annas).

annas

Když jsem klikla na Odpovědět, nebylá ještě žádná odpověď. Vyhledávám v různých zdrojích, porovnám zdroje a mezi tím je někdo rychlejší a vloží odpověď.

Proto jsem hledala dál a našla, že se antracit přece u nás těží, proto jsem svou odpp ěď nesmazala.

annas

Ad Lamalam,

Vaše informace je zkreslená, nepřečetla jste si další nadpisy Literární přehled a Autor.

Stačilo je pouze rozkliknou.t Autor uvádí zdroje z odborné literatury i webových stránek pro každou kategorii.

http://moravske-karpaty.cz/li­terarni-prehled/literarni-prehled-nerostne-suroviny/

Lamalam

Tak to se velice omlouvám,

tohoto nestadardního řešení jsem si nevšimla. Obvykle jsou autor i zdroje uvedeny přimo v textu práce a nic se nemusí rozklikávat, ale to je pouze technická poznámka.

Důležitější je, že ani v těch citovaných zdrojích není o současné těžbě antracitu žádná zmínka, a to zcela opomíjím fakt, že většina internetových zdrojů nepůsobí příliš věrohodně (websnadno, wikipedia apod.).

Pokud jde o citovanou odbornou literaturu, tu většinou důvěrně znám (několik let jsem učila ložiskovou geologii, krátce i geochemii na VŠ) a bohužel ani v ní není uvedena žádná zmínka o současné těžbě antracitu na území ČR..

Bohužel stále musím trvat na svém původním tvrzení, že anracit se na našem území již několik desetiletí netěží a v současnosti nejsou Geofondem evidovány žádné jeho bilanční ani prognózní zdroje. Všechny jeho zásoby byly již odepsány.

annas

Našla jsem informaci o tom, že se antracit netěží. Jenže se shodovala s Drapovou – důvody nahoře. Proto jsem hledala, zda se nedá něco doplnit. Našla jsem víc o jižních Čechách atd. Vyskočily i Karpaty, proto jsem doplnila.
Beru, že by odpověď nemusela být správná, ale zdroje mě přesvědčily. . Navíc z autorova odkazu čerpají i bakalářské i diplomové práce i další stránky.

Jenže diskusi zpravidla nikdo nečte, odkaz nerozklikne … zkušenosti mluví za vše. Vím své …

Lamalam

Dobrá, necháme toho, další pokračování této diskuze by stejně nic nevyřešilo. Zadavatel otázky si snad o současné „těžbě“ antracitu udělá obrázek sám.

Kontaktovala jsem autora onoho webu s žádostí o informaci, odkud čerpal ůdaje o těžbě antracitu.

annas

V pořádku. Napsala jste autorovi, snad odpoví a dovíme se správnou odpověď a také upřesní, z kterých odkazů uvedených v nadpisu „Literární přehled“ čerpal.