ivet

kde najdem mistral?

co je to tajfun,tornádo,hu­rikán a mistrál?

Nejlepší odpověď
kenyrts

Pasáty, monzuny, větrné smrště, tropické cyklóny – živelní pohromy
Pasáty: pravidelné větry vanoucí od obratníků k rovníku (J polokoule – JV-pasát, S pol. – SV-pasát)
Monzuny: pravidelné vzdušné proudy měnící během roku směr, vznikají díky rozdílnému ohřívání pevniny a moře, zasahují především V a JV Asii, S Austrálii

  1. letní monzun – z oceánu na pevninu, přináší déšť
  2. zimní monzun – z pevniny na moře, suchý, chladný

Tropická cyklóna =hurikán (Karibik), tajfun (V Asie), cyklon (Indický oceán) , willy-willy (Austrálie)

  • bouře, vznikající v trop. oblastech oceánů, doprovázené prudkými lijáky a vlnobitím
  • průměr vzdušného víru stovky km, rychlost až 300 km/h, délka trvání i několik dní
  • pustoší hlavně pobřeží (ztráty na životech, obrovské materiální škody)
  • družicové snímky umožňují varovat obyvatelstvo, hurikány dostávají jména (Fran, Mitch, ….)

Tornádo: (=tromba) malý průměr víru (desítky-stovky metrů), obrovská rychlost větru – až 600 km/h, vzniká hlavně ve vnitrozemí (prérie USA), trvá několik minut až hodin, velmi ničivé
Mistrál: J Francie, studený severní vítr vanoucí v březnu a dubnu
Bríza: vítr na pobřeží, přes den z moře na pevninu, v noci obráceně
Fén: teplý a suchý vítr na závětrné straně hor(S Alp), způsobuje v zimě rychlé tání sněhu
Činuk: vane na V od Skalistých hor, suchý teplý (může vyvolat oteplení až o 20 °C za 5 minut – prudké tání sněhu)

Další odpovědi
MtyCZ

Jedna se o nazvy ruznych povetrnostnich jevu.
1: Tajfun je atmosférický útvar charakteru cyklóny tlakové níže, v podobě obrovského víru s charakteristickým okem ve středu. Vyskytuje se vetsinou nad morskou hladinou.

2: Tornado je silně rotující vír (se zhruba vertikální osou), vyskytující se pod spodní základnou konvektivních bouří, který se během své existence alespoň jednou dotkne zemského povrchu a je dostatečně silný, aby na něm mohl způsobit hmotné škody. Má podobu nálevky, chobotu, který se spouští ze základny oblaku druhu cumulonimbus. Rychlost větru v tornádu se pohybuje od 50 do 100 m.s-1 i více, přičemž jeho velikost se pohybuje ve stovkách metrů v průměru. Tornáda se vyskytují v bouřích téměř po celém světě

3: Pojem hurikán se používá pro tropické cyklóny v Atlantiku, zejména v Karibském moři, v severním Pacifiku (na východ od datové hranice) a v jižním Pacifiku.

4: Padavý studený vítr, který se vyskytuje v Jižní Francii, místní název pro bóru.