Gestas

Kde leží Stari Sad?

Když existuje Novi Sad, musí existovat i Stari Sad, ne?

Nejlepší odpověď
annas

Není snadné odpovědět z pohledu jazyka, jeho vývoje a původního, tedy historického významu slov., jejich pochopení atd. Co znamená sad?

Podle Rejzkova Etymologického slovníku – sad má původ od sadit, stejně jako anglické set či německé Satz.. Takže Novi Sad = v bosenštině i chorvatštině i srbštině = něco nově postaveného, nový komplet., postavený na něčem „přírodním“ v blízkosti Dunaje.

Zřejmě proto byla nová „obec“ pojmenovaná Nový Sad jako protiklad knázvu původní osady Staré Město – Starý Grad.

Novi Sad (srbsky Нови Сад, Novi Sad, slovensky Nový Sad, maďarsky Újvidék, rusínsky Нови Сад, německy Neusatz (an der Donau), latinsky Neoplanta) je město ležící na severu Srbska, zároveň je to hlavní město autonomní provincie Vojvodina. Městem protéká řeka Dunaj

Staré Město = Stari Grad je nejstarší a centrální část města Novi Sad . Nachází se na břehu Dunaje .

Obec, ze kterého vyrostl současný Stari Grad (i Novi Sad) byla založena v roce 1694. Tato osada byla známá jako Racka Varoš nebo Petrovaradiův příkop a pevnost, hraniční oblast spolu s Dunajem Pevnost byla hlavní oporou Rakouska prot Turkům
Racka Varoš – Postavená „čtvrť“, takže odpovídá i současnému názvu.

http://opuste­no.rs/novi-sad-f89/grad-novi-sad-poreklo-imena-t16776.html
https://sr.wi­kipedia.org/sr-el/Стари_град­_(Нови_Сад)

a další zdroje

Další odpovědi
Lamalam

Nemusí, New York existuje, ale Old York ne, existuje pouze York. Možná se v Srbsku nalézá i město Sad.