Dařbuján

Kde jsem udělal chybu ?!

Příklad: Nejlepší dojnice měla průměrnou dojnost 25,6 litrů mléka deně.
Doplňuji:
Chybu deně jsem vložil záměrně. Jen jsem chtěl zjistit, zda si někdo všimne, že dojnost je v tomto případě hloupost a ti starší si toho všimli, neboť dojnost je schopnost dojnice produkovat mléko a dojivost je
množství nadojeného mléka za určitou dobu. 🙂

Nejlepší odpověď
annas

Místo výrazu dojnost se užívá dojivost, ale tolik nevadí.
Hrubka – patří den-ně
Doplňuji:
Tvar 25,6 litrů není špatně. Rozhodující pro tvar předmětu po desetinné čárce je, v jakém stylu výraz použijeme. Z věty nelze poznat, kde se objevila.

U číslovek 1 – 4 jsou tří možnosti pádu předmětu: 2,4 litru, 2,4 litrů/litry.

PČP

Další odpovědi
cipango

Jedinou chybu vidím v posledním slovíčku ve větě: denně ;)

Děda Louda

25,6 litru, tedy bez kroužku na u.

anonym

dojivost… denně

annas

Slovník SSJC a SSC praví:

Dojnost = množství mléka nadojené od jedné dojnice za urč. období:

Dojivost = množství nadojeného mléka za určitou dobu.

Dařbuján

V tomto případě se, annas, pleteš!

annas

Nepletu se. Čerpala jsem informace ze slovníků.

Nemůžu za to, že slovo dojivost má i další význam, který jsem neuváděla. Nebyl k vysvětlení výrazu nutný. Protože jeden význam: dojnost = dojivost.

Protože mě podstatné jméno dojnost nesedělo, ověřovala jsem ve dvou slovnících a zjistila, že je správně.

Dařbuján

„dojnost“ je
potenciální schopnost dojnice produkovat mléko. „Dojnost“ se vyvíjí působením genotypu a vývojových činitelů (výživa a životní podmínky plodu v matce, výživa a životní podmínky jedince od narození do dospělosti, onemocnění, poruchy mléčné žlázy) a „dojivost“ je množství nadojeného mléka, vyprodukované samicí za určitý časový úsek (kalendářní rok, laktaci, den). Je výsledkem spolupůsobení dojnosti a laktačních činitelů.
Zdroj: zootechnický slovník v knižní podobě a taky jsem měl takovou otázku u zkoušek.

annas

Významy ve slovnících se liší.

Dařbuján

Tak kde je pravda, tedy kdo má pravdu?

annas

Ještě kopíruji ze slovníku, v němž je uvedená současná slovní zásoba.
dojivost ~i ž (zeměd.)
množství nadojeného mléka za určitou dobu; schopnost vytvářet mléko.
Stejně jako ve slovenštině.

Prověřovala jsem. Správné jsou obě možnosti, záleží na tom, kde výraz použijí. (Stejně jako tvar litru či litrů)

  1. Všeobecně, v obecné rovině, pokud nejde o odborný text, článek atd., se mohou výrazy, které jsem převzala ze slovníku, používat jako synonyma. Dojivost = dojnost.
  2. V odborném textu, kde se musí dbát na přesnost, jednoznačnost vyjadřování, platí rozdíly mezi dojností a dojivostí. Pro odbornou terminologii platí, že se užívají se speciální výrazy, které mají zpravidla platnost jen v určitém oboru.

Z otázky nevyplývalo, že jde o odborný dotaz, ale dotaz žáka základní školy.

Např. laboratorní krysa – obecný pojem, termín v lékařství – laboratorní potkan. Dále – např. myslivci, pokrmy, škola atd. – běžné pojmenování x odborné termíny. Léky – tablety – prášky – pilulky – dražé – běžně se nerozlišuje, ale v odborném vyjadřování je rozdíl.

arygnoc

predpokladám ,že významy sú v slovenčine rovnaké, ako v češtine (i keď pripúšťam možnosť omylu):

dojivosť -i ž.

1. schopnosť dojných zvierat dávať mlieko: d. kráv, oviec;
zvýšiť d.

2. dojnosť: ročná priemerná d.

zdroj: http://slovni­ky.korpus.sk/?w=do­jivo&s=prefix&c=Mad­c&d=kssj4&d=psp&d=scs&d=­sss&d=peciar&d=ma&d=hs­sjV&d=bernolak&d=ob­ce&d=priezvis­ka&d=un&d=locu­tio&d=pskcs&d=­psken&ie=utf-8&oe=utf-8

dojnosť, -ti ž. množstvo mlieka (v kg) nadojené od jednej dojnice za určité obdobie

zdroj: http://slovni­ky.korpus.sk/?w=doj­no&s=prefix&c=wa02&d­=kssj4&d=psp&d=scs&d=sss­&d=peciar&d=ma&d=hs­sjV&d=bernolak&d=ob­ce&d=priezvis­ka&d=un&d=locu­tio&d=pskcs&d=­psken&ie=utf-8&oe=utf-8

v extrémnom prípade teda možno použiť dojivosť ako synonymum slova dojnosť.