Trachtice

Kam uložit videa?

Mám v telefonu spoustu videí, o které bych opravdu nerada přišla.
V počítači moc místa nemám, abych si je uložila tam a tak se ptám, zda mi někdo poradí, kam bych je mohla nahrát.
Externí disk si koupíme, ale přeci jen pro sichr bych je chtěla mít ještě někde.
Mám to zaRARovat/zaZI­Povat? Bude to mít menší obsah paměti? (Z videí z 105 GB třeba na 6GB?)

Nejlepší odpověď
Kepler

Nejlíp přetáhnout do PC pomocí data kabelu, nebo přes SD kartu v mobilu a čtečku karet, pokud ten PC nemá slot na SD. Já to alespoň takto dělám, ale možná existují i výhodnější způsoby.

Další odpovědi
Hlada

Při dnešních cenách 1 Kč/GB nemá vůbec žádný smysl uvažovat o jakékoli kompresi. Kup si externí disk, rámeček nebo kabel. Staré disky se prodávají za desetikoruny.

Kelt

Nevím, jaký máš telefon, ale já jsem si koupil 750 GB disk, a tam mám všechna videa. Teď jsem viděl dokonce 1 TG disk a možná jsou i větší, ale záleží, kolik chceš do toho vložit Kč. Dokonce mám na počítači konvertor, aby mi všechno přepsal do vhodného formátu. Ale musím přiznat, že jsem mnohé věci ani neviděl, jiné třeba 10 x. A to zipování nebo něco podobného nedoporučuji. Stalo se mi to, že jsem kopíroval z jednoho disku (karty) a soubory mp3 to rozhodilo tak, že v jednom souboru byly třeba 4 části jiných souborů.

anonym

Nejvýhodnější je pořídit si domácí NASku do které budeš moci z telefonu data synchronizovat jako s jakýmkoliv jiným cloudem přes internet a wifi ať už jsi kdekoliv. Na NASce jen zapneš NextCloud (dříve ownCloud) a ten ti toto snadno umožní. Výhodou je samozřejmě cena za 1TB která je v případě takové NASky vůbec nejvýhodnější možná protože se tam používají běžné rotující disky 3.5", které mají ten nejlepší poměr cena/kapacita. Do NASky takových disků můžeš pořídit více a budou společně tvořit jedno celistvé úložiště. Je to rozhodně výhodná investice, když uvážíš kolik jinak vrážíš do cloudových úložišť měsíčně aby ti navýšili kapacitu na pár mizerných set GB, takhle si doma vyrobíš CLOUDové úložiště klidně i s kapacitou 12 TB a žádné měsíční poplatky s tím spojené v řádu desítek eur nebudeš muset platit.

Kompresi neřeš, ta je účinná v dnešní době jen na velmi omezené typy datových souborů, protože drtivá většina z nich už v sobě nějakou formu komprese mají (například dokumenty a tabulky kancelářských balíků, jsou běžně už komprimovány samy o sobě) a nebo v datech nenajdete žádné opakující se sekvence (fráze, slova) aby komprese mohla být efektivní, což je příklad videa a audia, které se také už žádným zipem ani rarem nedá už nijak významně zkomprimovat (nanejvýš tak o procento dvě, to nestojí ani za ten čas).

Edison

Keplere, to vůbec nelze považovat za zálohu… Jakž takž na domácí NASko. Ještě lépe do cloudu. Ale jde o docela slušný objem dat, takže jestli o to skutečně stojí, tak si zaplatit.

Kepler

No jo, data v PC jsou napadnutelná vyděračskými viry apod., sám jsem o nějaká data už přišel. Pak už jenom externí disk. Ale těm cloudům moc nevěřím, taky se na ně nemusíš dostat.

Edison

Proto se zálohuje na placené cloudy. 🙂 Extrák je podobně napadnutelný… navíc nespolehlicý, ztratitelný, ukradnutelný… NASko je na tom o něco lépe. Pořád ale platí, že placený cloud je dále zálohovaný, dobře zabezpečený, nemůže shořet v bytě, nemůže ho nikdo ukrást, nerozsype se…