Kam jdou ty peníze co se ušetří za práci?

V roce 1953 asi 30 lidí sklízelo 50 ha pole 14–21 dní. Dnes to udělají 2 kombajny + 2 nákladní auta za odpoledne. Kam jdou ty peníze co se ušetří za práci?

Nejlepší odpověď
anonym

Přece do nakoupení kombajnů, nákladních aut, nafty, oprav, nákladů na přesouvání techniky z lánu na lán… atd.

Další odpovědi
ponovotny

teoreticky by se dalo říct, že se to odrazí v levnějším produktu. Viděl jste už jak se v současnosti „sklízejí“ lesy?

arygnoc

tí ľudia nepotrebovali naftu (nebolo treba platiť v rafinérii za výrobu nafty, pumpárovi za jej kúpenie, kupovať gumy atď.).
Mám pocit, že sa za tú prácu vlastne neušetrilo (v peniazoch), hádam iba pracovné sily.

led

Hodnota ceny práce v roku 1953 bola iná ako dnes, tak isto sa zmenila aj produktivita práce, náklady a cena produktov.
„Ušetrené“ peniaze idú (vymenujem len základné) na mzdy, štátne odvody, technický fond (údržba, rozvoj strojového parku), rezervný fond.

Jsemtady

Tenkrat kolikrat museli povinne pracovat na panskem a to zdarma, max za jidlo nebo kus toho obili. Co si kdo delal pro sebe snedl a jinak za par drobnych. Takze zadne penize se neusetrili. On traktor taky stoji par micu. A dane jsou vysssi