Hanah

Kam až sahá pravomoc členů výboru SVJ?

V suterénní sklepní chodbě pod naším bytem jsou dlouhodobě vysazené dveře,v místnosti pod naším obývacím prostorem je otevíráno neustále okno,i v těchto mrazech.Pro vysvětlení a zdůvodnění členem výboru SVJ-okno se rosí,je potřeba větrat,taktéž celý suterén,proto prý instalovali nová plastová okna,která jistí před chladem v domě.Žíjeme tedy v bytě delší dobu jako nad viaduktem,jak to profukuje,chlad,zi­ma,studeno od podlah,plíseń v rozích místností.Ale výbor SVJ jedná ve prospěch všech členů SVJ ve prospěch zkvalitnění bydlení v neprospěch bytů nad inkriminovaným prostorem.Ostatní ze 3 podlaží-nevidí,neslyší,jen žádné „zbytečné“ výdaje ze společných peněz.Co nám ,obtížným důchodcům zbývá?Mlčet,strpět toto jednání a zacházení?Asi ne,když není pro tuto naši strádající situaci pochopení,vcítění se,pak by se našlo i řešení.Pora­díte,prosím?

Odpovědi
ivzez

K řešení problému samého Vám moc neporadím,
nejsem stavař ani bytový technik, netuším, jak situaci řešit.

Ptá-li se někdo někde, jak na plíseň, odpověď vždy zní „Větrat a topit“.
A samozřejmě odstranit příčinu vzniku plísní.

Bydlení nad prostorem s plísní je (může být) zdravotně závadné.
Zdravotní problémy jsou podle mne horší, než více protopit…

A pozor → plíseň bude časem vadit všem,
zdravotní problémy mohou mít všichni.

Takže SVJ nejedná ve prospěch všech členů.

Podle mne se budete muset obrátit na odborníka a musíte SVJ
nějakým způsobem přinutit situaci vyřešit.

Pravomoc členů výboru SVJ sahá až tam,
kam ji dosáhnout necháte, dovolí si k Vám
jenom to, co jim Vy sami dovolíte.

SVJ jste Vy všichni. Podle mne je nejvyšší čas zvolit nový výbor.

Zkuste se pro začátek obrátit na občanskou poradnu ve svém
okolí → poradenství je zdarma. Ale pravděpodobně si řešení situace
vyžádá delší dobu. Budete muset ostatní členy SVJ přesvědčit,
že jde i o jejich zájem a o jejich zdraví.

Smlouvyzdarm

Dobrý den,
samotný problém plísně v rozích místností (pokud je to především dole) může být způsoben právě otevřeným oknem pod Vašim bytem, kdy dochází k promrzání konstrukcí a vytváří se tak rosa a následně i plísně u Vás v bytě. Což se samozřejmě nejvíce projeví v momentě, kdy jsou venku teploty hluboko pod nulou. Může to být způsobeno samozřejmě i nějakou stavební poruchou, vzlínající vodou, špatnou hydroizolací suterénu, tepelným mostem… prostě možností je mnoho, ale to Vám takhle na dálku asi nikdo přesně neporadí.
V každém případě co se větrání týká za větrání nelze považovat celodenně otevřené sklepní okno. Větrání musí být intenzivní, aby došlo k výměnně vzduchu, ale nikoliv aby ve sklepě vše zmrzlo. Konstrukce stropu a podlah mezi podlažími zcela jistě není dimenzována (zateplena) stejně jako obvodový plášť budovy. Proto bych doporučil sklepní okna zavřít a několikrát denně tam větrat třeba otevřením všech sklepních oken na pět, deset minut. Četnost může ovlivnit zda se tam třeba suší prádlo, ale to je asi všem jasné. Pokud tam prádlo nesušíte a nejedná se o stavební poruchu, neměl by být s vlhkostí problém a okna by se rosit neměla. Máte-li možnost vlhkost změřit, měla by týt tak někde od 40 max. do nějakých 60%.
Pokud tedy problém není způsoben i tím, že naopak vy doma nevětráte a netopíte, domnívám se, že společenství vlastníků, které je právě tou osobou odpovídající za stav společných částí domu, má jakousi odpovědnost i vůči následkům stavebních závad společných částí projevujících se ve Vašem bytě. Osobně bych se asi písemně obrátil na společenství s informací, že se Vám v bytě vyskytují plísně, což je pravděpodobně způsobeno vyšší vlhkostí sklepních prostor a nevhodným způsobem odvětrání této vlhkosti, kdy bych je vyzval k tomu, aby začali problém řešit, kdy případná škoda ve Vaší jednotce, z důvodu nečinnosti společenství, půjde k jeho tíži. Pokud by snad argumentovali tím, že momentálně nemáte ve fondu oprav naspořeno dostatek prostředků k odstranění závady (třeba hydroizolace suterénu může vyjít na docela slušný balík), navrhl bych, aby byl pořízen odvlhčovač do doby vyřešení problému. V každém případě bych to poslal písemně tzv. dodejkou. V tom je totiž i kus psychologie. Řekněme si na rovinu, že tomu jak mají fungovat společenství 99% lidí ve výborech společenství nerozumí a tak již samotná dodejka v nich může vzbudit pochybnosti zda nějakým způsobem někde něco neporušili a posunout je tak alespoň k nějakému řešení problému.
Další rovina celého problému jsou služby – konkrétně teplo. Nevím jak to máte v domě, ale předpokládám, že jako bytový dům máte nějaké „poměrové měřidla“ na radiátorech. Zákon to přikazuje a tak to prostě předpokládám. Pro rozúčtování nákladů byl nějakým způsobem dům pasportizován a tak např. byt (místnost) uvnitř domu má jiné koeficienty než na okraji domu. Teď je třeba otázkou – je v tom sklepě pod Vámi radiátor? A je vypnutý? Pokud ano, tak vy platíte jako byste byli ze spodní strany vytápěni a ve skutečnosti to tak není – jsou tedy špatně nastavena kritéria. To vše jsou možnosti, které je třeba vzít do úvahy. Vím, že u Vás to může být jiné, ale považoval jsem to za důležité zmínit, aby si i ostatní uvědomili co vše to může ovlivnit, aby se tím případně mohlo také argumentovat.
Na závěr bych si dovolil jen doplnit, že sice výbor musí jednat ve prospěch všech, ale je nutno si uvědomit, že práva jedněch končí tam kde jsou porušována práva druhých. Stejně tak by se dalo použít, že nikdo nesmí své sousedy obtěžovat nad míru přiměřenou nebo například, že dům byl projektován i s ohledem na nějakou tepelnou pohodu a rozhodně se asi nepočítalo s tím, že tam bude neustále otevřené okno.
Jarda

led

Najvyššiu právomoc má členská schôdza SVJ. Členom výboru prepožičiava, zveruje časť svojich právomocí na zabezpečovanie chodu SVJ v zmysle zákonov a pravidiel SVJ.
To znamená, vašu nespokojnosť s vetraním treba riešiť na členskej schôdzi, máte na to plné právo… K tomu máte aj právo si prizvať si na túto členskú schôdzu odborníkov z oblasti prejednávaného problému.

Michálek1245

Hodně toho určují stanovy, tam jsou ty pravomoci přesně popsané. Takže tím bych začal a od toho bych se nějakým způsobem odpíchnul. Jako pak je tady samozřejmě občanský zákoník. Určitě vám nemůžou třeba do bytu. Stejně by třeba bez varování neměli měnit RFID čipy a tak. Všechno se to odvíjí od toho, že je to společenství, tudíž by se měli společníci domlouvat.