Mrs.Styles

K čemu slouží veřejný a soukromý klíč? (Elektronický podpis)

Odpovědi
Dochy

Sám to neprovozuji, tak tu možná budou nějaké faktické nepřesnosti… Oba klíče jsou dvě části jedné šifry. Vytváří se zároveň. Pokud chceš podepsat dokument, pak Tvá aplikace k souboru přidá podpis vytvořený zašifrováním otisku toho souboru tvým soukromým klíčem. Soukromý klíč máš pouze ty, nikdo jiný jej nesmí získat. Každý kdo se k souboru s podpisem dostane může ověřit jeho autenticitu tím, že s pomocí veřejného klíče (který ty jsi nějakým způsobem zveřejnila – buď jsou na to servry, či můžeš svůj veřejný klíč poslat přímo) rozšifruje podpis a získaný otisk porovná s otiskem přijatého souboru. Pokud sedí, má se za to, že je soubor autentický, tj. originál od tebe, nikým nepozměněný. Vtip s veřejným a soukromý klíčem je v tom, že co jedním zašifruješ můžeš rozšifrovat pouze tím druhým. Přitom na základě znalosti jednoho klíče (veřejného) nelze jednoduše získat ten druhý (soukromý). Jediný způsob jak klíče vytvořit jednoduše je vytvořit je zároveň. Z jednoho lze získat druhý jen s nepřiměřeně velkými náklady,

gecco

Dochy – je to tak…
😉