Damiana

K čemu má žirafa růžky?

Nejlepší odpověď
KubikS7

Růžky jsou pokryté kožovitým obalem porostlé srstí, na kulatých špičkách může být srst tmavší.

Žirafí samci používají lebku s růžky jako beranidlo. Samci se v zápasech přetlačují a rozdávají rány hlavou.
„Samci v době říje bojují o samice dramatickým způsobem. Boj začíná zastrašovací fází, kdy stojí proti sobě, nebo se v kruzích obcházejí a odhadují navzájem svou sílu. Pokud ani jeden neustoupí, postaví se k sobě bokem, zkříží krky a navzájem se přetlačují. Když ani teď není rozhodnuto, začíná opravdový boj. Samci se rozmáchnou hlavami a svými růžky se snaží zasáhnout protivníka do boků, krku nebo břicha. Tyto rány jsou opravdu silné a síla úderů se stupňuje, rány bývají slyšet až do vzdálenosti několika kilometrů. Přesto ke zraněním nedochází. Zuby a svou nejstrašnější zbraň – zadní kopyta – v těchto soubojích nepoužívají, tyto prostředky jsou vyhrazeny jen na obranu.“

Zdroj: ptejteseknihovny.cz

Další odpovědi
venkovan

No s ohledem na její výšku a na savany kde žije, antény pro vysílání informací o klimatu pro mimopozemšťany. Ale jsou chytré, maskují pravý účel růžků tím, že se samci jakoby s nimi bojovali.