jirka F

K čemu je dobrá bylina křivatec?

Křivatců je hodně je křivatec luční,rolní…atd.

Nejlepší odpověď
marci1

V lidovém léčitelství se křivatec údajně používal na zmírňování projevů dětské tetánie (dětinský božec) a epilepsie (padoucí nemoc). Jeho medicínské účinky byly přičítány síle, kterou bere ze slunce. Naši předci věřili, že je se sluncem propojený, neboť v souladu s ním otevírá a zavírá své květy a plně kvete právě za poledního slunečního svitu. 🙂
Pozor: téměř všechny naše křivatce jsou ohrožené druhy!
https://palava­.ochranapriro­dy.cz/sprava-informuje/aktu­ality/cas-kveteni-krivatcu-je-tady/

Další odpovědi
elkon

Tři vteřiny kliknutí, to neumíš? https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/K%C5%99iva­tec

EKSOT123

Asi něco s křivákama, ale vůbec netuším, v jakém smyslu. Ale třeba v němčině je to Gelbsterne, nebo také Goldsterne, což je o dost milejší název (žlutá nebo zlatá hvězda). Jinak rusky Гусиный лук, или Птичий лук (husí nebo ptačí cibule).
A pozor anglicky: Yellow star-of-Bethlehem. A stejně v tom významu se jmenuje i v řadě dalších jazyků. Kdo by čekal takové vyznamenání pro takovou zcela nenápadnou kytičku z čeledi liliovitých!?
Ovšem polsky: Złoć souvisí se zlostí a rozčíleností… Slovensky krivec,

jirka F

No jo elkone ale já chtěl zjistit jestli to má nějaké využití v léčitelství.