alenad

Jste v zaměstnání v odborech ? Má to své výhody ?

Doplňuji:

baghira – já se taky považuji za slušného člověka a tvrdě pracujícího .
Nevidím na odborech nic špatného , to je pěkný blábol , že nic takového nepotřebuji .
My jsme , ve státní sféře , makáme jak diví a ještě vyhrožují – nemluvě o tom , že paty klesají , ale práce přibývá .

Nejlepší odpověď
venkovan

Lidi žijí v klamném bludu, že odbory nepotřebují. Myslí si, že stačí dobře pracovat a mají vše od zaměstnavatele. Jenže nestačí jen dobře pracovat – když je potřeba, tak si za leckterého pracovníka seženu dodavatele prací a zaměstnance s holým zadkem pošlu domu.
Naštěstí ale jsou, takže mohou využívat jisté pravidla daná Zákoníkem práce a mají i šanci ač neodboráři se domoci proti zaměstnavateli některých svých práv.
Mimochodem – pracuji na svoje jméno, nejsem zaměstnanec, ale odbory – pokud se starají o lidi tak jak mají respektuji.

Další odpovědi
Michal Kole

Mezi zaměstnanci, budeš nejspíše oblíbená, protože se bude „starat“ o jejich „pracovní pohodlí“.

Bohužel u tvých vedoucí to bude naopak.

Zaměstnavatelé by byli nejraději, kdyby bylo otroctví jako ve středověku a nemuseli zaměstnancům vyplácet žádnou mzdu, nemuseli se starat o jejich bezpečí a zdraví (BOZP), nedávat jím žádné přestávky, nechat je pracovat dokud neumřou na pracovišti jako v Japonsku na přetížení a unavení organismu.

anonym

Jako důchodce mám spíše poznatky z minulosti (a také díky nim mohu hodnotit). Odbory svůj smysl měly a mají. Podnikatelé se většinou brání tomu, aby na jejich pracovištích odborová organizace vznikla. Proč asi, kdyby to nemělo žádný význam? Také jsme podnikali a vím tedy, čeho se lze obávat.
Odborová organizace má zákonem daná práva, jak může vymoci pro zaměstnance slušné pracovní podmínky, odměnu za práci, stravování, přestávky, čerpání dovolených atd.
Kde fungují odbory, nemají pracovníci pracovní dobu 10 a více hodin s platem sotva odpovídajícím minimální mzdě, jak je to dnes u řady zaměstnavatelů běžné. V obchodních řetězcích nejspíš odbory fungovat nebudou (a nejen tam).
Zaměstnanec jako jednotlivec je v hlubokém omylu, že si cokoliv z toho je schopen vyjednat se zaměstnavatelem sám. Může to zkusit, ale v tom případě nejspíš dlouho zaměstnancem nebude.
Dříve byla odborová organizace právoplatným členem vedení. Na ROH se přispívalo známkami (jestli si dobře pamatuji, tak to bylo 1% z měsíčního platu) a ROH zaměstnanci poskytovala poukazy na zimní nebo letní rekreaci v tuzemsku i zahraničí, ženám dárky k MDŽ, dětem kolekce k Mikuláši, pořádala různé zájezdy, besedy, společenské akce.
Ať jakkoliv dnes hodnotím dřívější činnost ROH, byla prospěšná a dobrá. Díky sametové revoluci byly její pravomoci poněkud okleštěny, ale přesto je pro zaměstnance užitečnější být organizovaný a mít možnost se v případě potřeby opřít o Odborové hnutí.

anonym

Odbory jsou zločinecká organizace. Kdo něco umí, nemusí vydírat zaměstnavatele.
Doplňuji:
Rád bych doplnil: Koleso, neblábol! Pracovat dobrovolně nepůjdeš a nás už nebaví Tě živit!!!

baghira

Považuju se za slušného člověka, takže nejsem a nikdy nebudu.
Člověk, který je pro zaměstnavatele přínosem, nic takového nepotřebuje.

led

Tak ako pracujúci potrebujú odbory, ktoré hája ich záujmy, tak isto aj podnikatelia potrebujú určitú brzdu, ktorý ich občas v nezmysloch pribrzdí.

anonym

Nikdy jsem v žádných odborech nebyla a ani mě nějaké nezajímají. Mám krásný život, tak se nestarám o nepodstatné. Vlastně ani nevím, co přesně jsou ty odbory a nějak se mi ani nechce pátrat.
Doplňuji:
V žádném ze dvou zaměstnání ve kterých jsem zatím pracovala odbory nebyly a nebo jsem o nich nevěděla, ale spíše pochybuji. Mě by něco takového ani nebavilo a mám naprosto jiné zájmy.

muflix

no je potreba si uvedomit.. ze odbory jednem zamestnancum zlepsi postaveni na ukor druhych.. napriklad jeden zamestnanec ziska vice prace a vyssi plat v lepsich podminkach a druheho zamestnance tudiz musi zamestnavatel vyhodit a nebo zdrazi sve vyrobky. odbory asi maji smysl v netrznim prostredi, napriklad v monopolu, protoze ten si muze dat podminky jake chce a nema konkurenci. premyslim jestli by mel byt v odvetvi kde nabidka prace (zamestnanec) > poptavka po praci (firma), protoze v pripade existence odboru by horsi zamestnanec nebyl cenove konkurence schopny a tudiz nezamestnatelny.. ale tady to asi narazi na stret mezi efektivni a spravedlivou ekonomii.. no nevim budu rad kdyz me nekdo pouci/doplni

baghira

alenad: Někdo je ve státní sféře, jiný zase vytváří hodnoty a tu státní sféru živí. To není nic proti ničemu, některé úředníky potřebujeme, jenom aby bylo jasno.

led

muflix, ak som dobre pochopila,
ste za všetci rovnako vykorisťovaní, aby nedajbože, zmastnávateľ nezvýšil ceny, bez ohľadu na účelnosť a kvalitu práce jednotlivca, či skupiny zamestnancov.
Nech si zamestnávateľ aj zhoršuje podmienky pre zamestnancov, predĺženie pracovnej doby, skrátenie prestávok aj pod hygienické minimum, psychicky likvidovať vyhrážkami výpovede či iných sankcií, len nech do toho nik nevŕta, sme radi, že máme prácu.
Ano, v niečom máte pravdu, táto myšlienka naozaj podporuje… otrokárstvo. Preto vlastne vznikli odbory, aby k tomuto nedošlo.

led

„Člověk, který je pro zaměstnavatele přínosem, nic takového nepotřebuje.“
Z pohľadu zamestnávateľa je najväčším snom a prínosom
vysokoproduktívny nízkonákladový zamestnanec, najlepšie taký, ktorý svoju prácu vykonáva bez platu, bez ohľadu na pracovný čas, vkladá do práce svoje vlastné prostriedky, to všetko pre moc a slávu Veľkého Podniku..