bolak

Jsou obecně děti, který jdou do školy o rok později, sebevědomější?

A jak potom v průměru dopadají v životě, oproti těm co jdou tak jak mají, lépe, hůře nebo stejně?

Odpovědi
anonym

Ne, ale jsou úspěšnější co se školy týče.

xxx3

Tady nejde o sebevědomí ale hlavně o školní zralost. Občas se stává, že rodiče tlačí děti do školy brzo, což následně vede k jejich školní neúspěšnosti – to samozřejmě může ovlivňovat i jejich sebevědomí. Nicméně dítě, které je v šesti letech zralé pro školní docházku nebude rozhodně nijak zvýhodněné, pokud by se jeho nástup do školy odkládal. Navíc k odkladu nástupu do školy u konkrétního dítěte má hodně co říci ped. psych. poradna.

ivzez

Obnecně lze říci, že děti, které jdou do školy později,
na tom jsou ve školních výsledcích lépe, což se může
promítnout jak do jejich sebevědomí, tak do pozdějšího života.

Ovšem nemusí to platit vždy a za všech okolností.

_______

Doplňuji:

Pozdější život může být ovlivněn mj. školními výsledky, např. děti,
jimž šlo dobře učení, vystudují VŠ, najdou lépe placená zaměstnání apod.

Ovšem pro úspěch a spokojenost v životě to podle mne
většině lidí nebude stačit. Za mnohem důležitější považuji
lidské vztahy, na něž už školní úspěšnost ani (ne)dostatek
financí nemusí mít vliv.

xxx3

ivzez: to se ale takto obecně říci nedá. Už jen proto, že odklad má u nás cca 10 % žáků, ty ale nelze srovnávat se všemi ostatními, ale především s těmi, kteří do školy nastupují předčasně (takových je ale poměrně málo, protože to ovlivňují ped psych poradny, které by měly nezralé dítě identifikovat). Že by byl odklad školní docházkou absolutní výhodou, která zlepšuje výsledky u všech, neplatí.
není špatné mrknout třeba na tento výzkum českých psychologů Hrabala a Valentové
pages.pedf.cu­ni.cz/pedagogi­ka/?attachmen­t_id=3577&edmc=3577