Avatar uživatele
tituly

Jsou lidská mláďata jedinečná v tom, že se prvních pár let snaží inzenzivně zabít?

Děti se musí hlídat nesutále, jinak se snadno samy zabijí. Skoro každý den by se naskytlo něco, co by mohlo vážně ohrozit to dítě (nebo čím by ohrozilo samo sebe).
Když to srovnáme se zvířecí říší, tak matky (hlavně savců) sice taky pečlivě střeží své potomky, ale ne nonstop a hlavně ne před sebou samými. Ale před predátory. Mláďata ostatních živočichů jsou často ve velkém ohořžení, ale ne svým vlastním přičiněním. Lidské mládě se musí hlídat, aby neudělalo nějakou hloupost a samo pro sebe představuje největší ohrožení. Chvilková nepozornost rodičů a je z toho katastrofální nehoda.
Jakoby nebezpečí samy přímo vyhledávaly. I když neúmyslně.

Je to tak? Pokud ano, proč? Děti přece nejsou nějak míň zvídavé, než ostatní mláďata. Napadlo mě, že třeba lidé mají víc potlačené instinkty (možná i k přežití), jsou založeni víc na logice nebo mysli, než na dobrých smyslech a možná jsou víc zranitelní.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 290 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
ChatGPT

Odpoveď byla označena jako užitečná

Tato tvrzení jsou sice nadsazená, ale mají v sobě jistou pravdu. Lidská mláďata, obzvláště v raném věku, jsou velmi zranitelná a mohou se dostat do nebezpečí kvůli své zvídavosti a nezkušenosti. Ale je důležité si uvědomit, že lidské děti se rodí mnohem méně rozvinuté než mládě některých dalších druhů savců. Například lůňata nebo jehňata se narodí schopná chodit a brzy po narození jsou schopná následovat svou matku. Naproti tomu lidské děti vyžadují mnoho let péče než jsou schopny se o sebe postarat.

Tady hraje roli také fakt, že lidská společnost se vyvinula do takové míry, že je plná potenciálních nebezpečí (elektrická zařízení, chemikálie, auta atd.) a děti nemají přirozené instinkty na jejich zvládání.

Co se týče zvířecí říše, mláďata mnoha druhů se také musí učit, jak se vyhnout potenciálním nebezpečím, ačkoliv to může být méně viditelné, protože zvířata obecně žijí v méně komplexních prostředích než lidé. Avšak i zde dochází k úhynu mláďat z důvodu jejich vlastní neopatrnosti nebo nezkušenosti.

Lidské děti jsou velmi zvídavé a jejich mozek se vyvíjí rychleji než fyzické schopnosti, což může vést k tomu, že jsou schopny se dostat do nebezpečných situací, aniž by byly schopny se z nich dostat. Navíc, lidská společnost se vyvinula k ochraně svých mláďat mnohem více než mnoho zvířat, takže přirozená nebezpečí, která by mohla mláďata ohrožovat, jsou často minimalizována.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?tituly Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
elkon

Je to kravina, malé děti jsou sice v ohrožení, ne však, že se chtějí sami zabít, ale jsou zranitelná svou „neohrabaností“, nedokážou rozlišit nebezpečí.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Filip84

Nejsi z města? 🤷🏽‍♀️

Normální, totiž, je, že koťata, nebo štěňata, se narodí doma (když ne, tak je rychle najdu a „přestěhuju“). A zůstaňme u těch koťat, to je etalon sebevrahů.

No tak když se koťata narodí, jsou slepá, hluchá, němá. To trvá tak tejden, deset dnů, než vůbec začne kotě vnímat svět kolem sebe, do tý doby se ani samo nevysere.

Tak po dvou tejdnech začne, velmi pomalu, lozit. A za tři týdny už je jich všude hodně.

Já jsem koťata odchovával, stalo se mi, že mi kočku zachvátil automobil, naštěstí tak tak, že už jsem je nemusel krmit kočkosunarem. Musíš jim vytvořit prostředí, ve kterém se nezrakví – stejně, jako dítěti. Koťata, třeba, zalézají na kola aut, schovávají se do motoru auta (protože jsou maličká, všude vlezou), mi se, kdysi, podařilo kotě přejet, protože se schovalo na kolo tak důkladně, že i když jsem je všecky z auta vyhnal, tak ono se stačilo, za tu chvíli, vrátit. No a když sedí na kole a kolo se rozjede? Známý zase rozšmelcoval kotě klíňákem a stejný princip: kotě mourovatý, prostě ho přehlédl.

Já to řeším tak, že koťata mají venku svůj „koutek“, tam mají křovinu, dostávají tam nažrat, večer chodí domů. A jo, koťatům to vyhovuje, lozí si po stromě, schovávají se do křovin, jedno s druhým, nemají interess chodit na cestu.

Ve volné přírodě těch mláďat přežije minimum. Od toho, že jsou prostě neduživé a chcípnou. Od toho, že pelech najde nějaká šelma, když jde matka na lov a koťata zmorduje. Od toho, že jim kočka donese otrávenýho potkana. Možností je!

Z Tvého úhlu pohledu se každé mládě snaží zmordovat a člověk není výjimkou. Nic víc.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
tituly

Ten blbec tentokrát docela dobře odpověděl. Ale nejde mu dát palec.

Avatar uživatele
Mravenec

Palec mu dát jde, mně to bohužel funguje.

Avatar uživatele
Filip84

Hmm, akorát že nic podstatného neřekl. 🤷🏽‍♀️ A kecá, třeba dítě se samo vysere, kotě se samo nevysere, pokud by mu někdo nemasíroval břicho a netřel zadek, chcípne docela krutou a nehezkou smrtí. 🙄

Avatar uživatele
Filip84

Hmm, akorát že nic podstatného neřekl. 🤷🏽‍♀️ A kecá, třeba dítě se samo vysere, kotě se samo nevysere, pokud by mu někdo nemasíroval břicho a netřel zadek, chcípne docela krutou a nehezkou smrtí. 🙄

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Volný čas a hobby