tvaruzekcz

Jsou ledovce slané?

Nejlepší odpověď
Dochy

Pokud vím ne. Vznikají ze sněhu, který je víceméně „z destilky“. Led samozřejmě může vznikat i na moři z mořské vody, ale to bude „normální“ led, který zas roztaje, nikoli ledovec.

Další odpovědi
Kepler

Ne. Ledovce vznikající přeměnou sněhu v polárních (nebo i vysokohorských) pevninských oblastech samozřejmě slané nejsou. Ty ledovce, které plují na hladině moře, vznikly odlomením (telením) pevninských ledovců. Pak jsou zde kry, vzniklé zmrznutím mořské vody, které jsou slané jen málo – sůl z nich „vymrzne“.
Obvykle ale přeměna mořské vody na led probíhá pomalu a sůl je při ní postupně vytlačovaná z ledových krystalů na povrch, kde ji smyjí vlny, déšť nebo voda vznikající táním. „Můžete se o tom přesvědčit jednoduchým pokusem,“ píše americký chemik Richard Barrans. „Nechte částečně zmrznout slanou vodu v mrazničce a vzniklý led rychle opláchněte studenou sladkou vodou – tím z něj odstraníte vyloučené krystalky soli. Když ho ochutnáte, zjistíte, že je slaný jen málo. A podobné je to i s ledovými krami, které vznikly mrznutím mořské vody.“
https://obchod­.tarsago.cz/o­tazniky/?odpo­ved=297

anonym

Mořské už jen pro veškerou okolní přítomnost soli ano. (Zaprvé je ledovec posolený, za druhé čerstvý led z mořské vody je prosycen solí a až po čase usazování sedimenty soli klesají tak, že vnější část ledu je pitná.) Obecně ledovce jsou spíše pitné (především zemské). Nicméně led(ovec) je velká houba, co snadno natahuje vodu, takže ledovec v moři sosá slanou vodu …

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.