dudu

Jsou Češi rasisté? Romové sami přiznávají.

Žijeme ve zmatcích a bláznivém světě. Chvíli jsme nahoře a chvíli dole, chvíli máme pravdu a poté šíříme lež. Kde je pravda?
Česká republika čelí dlouhodobé kritice za svůj přístup k Romům. Ti ale nyní sami přiznávají, že „jsou nepoužitelní v práci, berou drogy a sedí doma a pobírají dávky“ si mohou sami.
Podle publicisty Romana Červeňáka tím padá představa, že jsou Češi rasisté.

Zdroj: http://moneymag­.cz/ekonomika/7205-jsou-cesi-rasiste-romove-sami-priznavaji-sedime-doma-pobirame-davky-bereme-drogy

Nejlepší odpověď
anonym

Je zajímavé, že za komunistů Češi rasisté NEBYLI, protože každý Rom musel pracovat a když nepracoval tak byl zavřený ( zrovna tak jako nerom), protože bylo STEJNÉ měřítko v trestním zákoníku na všechny.
V dnešní době Češi rasisti jsou, protože na obě rasy jsou různá měřítka.Kdyby to bylo stejné jako za komunistů tak rasisti nejsou.
Dříve jsem také rasista nebyl protože ve fabrice Romové pracovali jako nádvorní parta a nebo byli i tací, že pracovali na stejných strojích jako my, neromové.
Ale dneska, když jsem byl několikrát nezaměstnaný a viděl jsem, že oni se mají lépe než já, který jsem se snažil tu práci hledat, na rozdíl od nich, tak ze mně RASISTA JE.
A ještě na druhou stranu…já se snažím svů domov udržovat aby mně barák nespadl na hlavu, toto oni nedělají.Pokud dostanou nějaké bydlení tak ho ZNIČÍ a pak požadují na státu aby se jim postaral o bydlení, protože ONI JSOU PŘECE DSKRIMINOVANÍ.

Další odpovědi
Drap

Nelze zevšobecňovat. Někteří jsou, někteří ne.

iceT

Nevím, jak se Romům žije v jiných státech a jak to jinde mají v oblasti sociálních potřeb, ale je faktem, že zatímco Češi chodí do práce a děti posílají do školy, oni z valné většiny nevědí co je zaměstnání a škola, slušné chování a podobně. Nelze se domorodcům divit, že k nim mají odpor a hloupé řeči na jejich adresu.
Přítel má na směně jednoho Roma, prý neschopného, ale ten si neustále stěžuje na připomínky vůči své osobě a jednoho Čecha dokonce přemístili na jinou práci, protože ho mistr na směně slyšel, jak nevybíravě se o tom Romovi vyjadřuje.

Takže si myslím, že původně ani nešlo o rasismus ze strany Čechů a až když se někdo z těch vzdělanějších Romů dozvěděl co to je, tak se tím začli všichni Romové ohánět stejně jak s diskriminací.

Kepler

Já myslím, že Češi rasisté a priori nejsou. Náš vztah k nim je jedinou možnou a přirozenou reakcí. Samozřejmě jsou mezi nimi i výjimky potvrzující pravidlo a když s někým takovým přijdu do styku, bavím se s ním jako rovný s rovným. Romové ale mají pro nás nepřijatelnou mentalitu, která odpovídá lidem z Paňdžábu, odkud prý pocházejí.

ivzez

Já téměř ve všem souhlasím s odpovědí Led.

Nejsem si jista jenom tím, jestli Češi jsou nebo nejsou
rasisti → jestli na nás Led nepohlíží moc vlídně.

Češi obvykle svou averzi vůči Romům odůvodňují nepřizpůsobivostí,
leností, … Ovšem proč toto čtu jenom o Romech? Copak neexistuje
více Čechů, kteří se chovají stejně (někteří i hůře)? A proč ti Češi, kteří
se vyhraňují vůči „nepřizpůsobivým“ míní téměř výlučně Romy? Proč
nevidí tu většinu Romů, o kterých pomalu ani nevíme, že mezi námi žijí,
protože s nimi nejsou žádné problémy?

Ráda bych si myslela, že my – Češi – rasisti nejsme.
Ale jista si tím nejsem…

Rokio

Romové jsou rasy europoidní, takže Češi by nebyli rasisté, ani kdyby vůči této skupině obyvatel měli odpor. Jednalo by se o xenofobii.

led

Nemôžem povedať, že Česi vo všeobecnosti sú rasisti. Sú ako ktokoľvek iný, menej prístupní ľuďom s inými názormi na život, ako sú ich vlastné, alebo z médií prevzaté názory.
Názor pána publicistu Romana Červeňáka sa povrchne opiera o len o jednu časť romskej popolácie. Akosi zabúda, možno prehliadol, že žijú aj iní Rómovia, ktorí okrem vonkajších znakov, sa vôbec neodlišujú od ostatného obyvateľstva. A tých je viac, než tých pranierovaných, lenže to pán publicista akosi nechce vidieť. V čom záujme? Rasizmus, nielen v Českej republike, vytvárajú hlavne médiá svojimi mnohokrát zámerne skreslenými, prípadne z kontextu vytrhnutými demagogickými informáciami!

anonym

pro led
S Vaším názorem NESOUHLASÍM, protože mé životní zkušenosti jsou odlišné.K tomu, aby ze mně byl rasista nepotřebuju novináře,ale vlastní zkušenost.
Za komunistů ve městě kam jsem dojížděl za prací od romů NULOVÁ kriminalita, byty co dostali od města či fabriky udržované a NEDOVOLI si ve městě něco ukrást.
V dnešní době? Jejich byty ( za komunistů udržované) v dnešní době zničené, dva činžovní domy musely být městem zbourané, protože NEŠLY UŽ OPRAVIT.
Já, nezaměstnaný, a když jsem šel žádat o sociální dávky, tak mně bylo řečeno AŤ PRODÁM BARÀK A AUTO a budu mítvz čeho žít.
Oni…do krámu a plné košíky cigaret, chlastu a když brali sociální dávky ,tak ve městě nebylo k vydržení.
Jak je možné, že za komunistů NEBYL POTŘEBA kamerový systém ( teda on ani nebyl, ale to nic nemění na faktu, že ve městě byl v ničních hodinách klid) a dneska je KVŮLI ROMŮM jsou po městě kamery.
Za komunistů se NEZTRÁCELY poklopy z kanálů, v této době několik lidí z města kvůli chybějícím kanálům bouralo.
Radil bych vám, běžte bydlet do těchto lokalit a ZMĚNÍTE NÁZOR.

led

pro lahnyho
S Vaším názorem NESOUHLASÍM, protože mé životní zkušenosti jsou odlišné.
to, čo píšem v odpovedi je tiež založené na dlhoročných skúsenostiach. Možno na rozdiel od vás som ale mala a aj mám, vďaka neobracaniu sa k minulosti, možnosť neustále sledovať život, nielen vo svojom blízkom okolí, ale aj vo svete. Nemôžte podľa jednej skupiny hodnotiť celý národ, to platí nielen pre národy.
Otázka médií, tá je jasná, opäť zo skúsenosti, z osobného zážitku, na svojich cestách v republike i zahraničí občas sledujem aj prácu novinárov, médií a veľakrát s prekvapením sledujem ich informáciu, ktorá je ale skreslená podľa želania zadávateľa správy. Toto mi snáď nepopriete. Veď aj na tejto stránke ste sám o takýchto praktikách písal…
PS.
Nostalgické výlevy typu „to za komunistů nebylo“ sú veľakrát aj vo vašom prípade skreslené vašim „ukrivdeným“ pohľadom.

anonym

Možná, že mám ukřivděný pohled, ale dcera byla šest led v Anglii zrova v té době když odtud Romové utíkali.
Jak říkala , TITO ROMOVÉ DĚLALI ČECHŮM V ANGLII OSTUDU.
Nejenže nevybíravým způsobem na ulici žebrali, ale i napadali lidi, kteří jim odmítli dát almužnu.
A jak mně vysvětlíte to, že ONI MAJÍ NÁROK NA SOCIÁLNÍ PODPORU A JÁ NE?
Ano, oni nic nevlastní, na rozdíl ode mně, ale to je snad neopravňuje k tomu, že oni mohou ničit byty, které jim město přidělí.
A ještě…sami Romové, kteří se mnou za komunistů pracovali v jedné v fabrice přiznávají, že v nynějším režimu se mají lépe, PROTOŻE NEMUSÍ PRACOVAT a berou více než já, který jsem se snažil tu práci hledat.JÁ pracoval za 8,9,10 tisíc a oni brali DESETITISÍCE jen za to, že nepracovali.

led

Pretože zo strachu z označenia za rasistu, nikto zodpovedný nechce deliť rómov na zlých a dobrých, ako to robí u „bielych“ a radšej ich berie jednotne ako rómsku komunitu. to je tá zlá politika, ktorá len zhoršuje vzťahy medzi ľuďmi.