Boy 13

Jsme jako Česká republika potravinově soběstační ?

Kdyby jsme se například zítra rozhodli, že ČR přeruší veškerý import a export potravin, byli bysme jako země s populací cca. 10,5 miliónů obyvatel soběstační ? Proč například naši vypěstovanou pšenici vyvážíme do Německa a dovážíme ji z Polska ? To mi přijde nelogické. Nebo proč brambory prodáváme námi vypěstované na naši půdě do Německa a kupujeme pro nás z Polska ? A proč celkově jsou v obchodech potraviny obecně ze zahraničí, jogurty, sýry, mléko, maso, jak z Polska dovezené, tak i z Německa. Nepřijde mi to vůbec logické a postrádá to u mě jako u normálního prostého člověka logiku a smysl. Výše mnou napsané je pouze a pouze můj subjektivní názor, jestli je to např. výhodné z ekonomického nebo jiného hlediska, tak se omlouvám, že smýšlím jako obyčejný člověk jinak a samozřejmě Vaše názory plně respektuji, i když jsou třeba odlišné s těmi mými, děkuji moc za Vaše příspěvky.

Nejlepší odpověď
Arne1

To je právě úmysl EU aby všichni byli závislí na všech.

Další odpovědi
hapiky

Mluví se pořád o volném obchodu, ale ten je právě omezen kvótami. Tedy spíše produkce. Když je to pro firmu výhodné, může vyvážet kam chce. Hlavně tedy do EU. Bez dotací EU by ceny potravin byly úplně někde jinde.
Jen mě udivuje ceny potravin v Polsku. Když jsem navštívil Kaufland v Polsku, tak se mě protočily panenky nad ceny masných produktů i dalších potravin. Jak to dělají, je záhadou.

Kryšpín

Já si nejlépe pochutnám na jablkách z Nového Zélandu, hovězí z Argentiny a med z Číny.

Drap

Takto to řídí Brusel. Osobně jsem přesvědčen že v potravinách soběstační nejsme. V případě že vy se zastavily všechny exporty a importy, tak během pár dnů nemáme co jíst. Díky pokřiveným dotacím může být některá komodita v současné době levnější, tak hlavně nemáme dostatek masa, ani rostlinné výroby. Krávy ani prasata do rána nevyrostou.

da ny

Ne. Na otázku je odpověď složitější.
Problém je v tom, že český zemědělec/farmář neumí vyrobit (pěstovat, chovat) „levné“ produkty. Má vysoké náklady, nižší státní dotace (často byly zneužívány, viz nafta aj.).
České potraviny, včetně zpracování jsou finančně nákladné, pro kupujícího v obchodech.
Malovýroba je drahá. Velkovýroba může být dotována i z další činnosti firmy (podniku).
Při úzké specializaci, je při neúrodě/katas­trofách problém. Není nic, co by mohlo ztrátu vyrovnat/dotovat.

Velké řetězce mají zájem o velké množství zboží. Tlačí pěstitelům/výrobcům ceny dolů. Mají své „receptury“. Zisk, z celkové ceny zboží shrábne prodejce
České firmy a podnikatel není vždy natolik morálně vyspělý, aby se nepokusil nejednat „Fér“.
Poptávka po zboží určuje/navyšuje jeho cenu. Ono totiž nestačí, že pravidelně „kape“, plynule teče. Ony se ty peníze musí mnohdy „valit proudem“, za každou cenu.

Naše společnost je stavěna na tržní ceně. Regulace, bez příčiny není možná (nežijeme v socialismu).
Za výjimečných okolností (pandemie, konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou aj.) mohou vlády, dočasně cenu zastropovat. Zakázat zdražování, snížit/zrušit daňové zatížení. Ta naše, zejména současná, nic takového, pro svůj lid neudělala, nedělá. Snaha chybí, jen odůvodnění co a proč nejde…. V okolních státech to jde.

Pepa25

Jak v čem.
Volný obchod způsobuje, že zboží cestuje často nelogicky (nebo to naopak způsobují subvence, záleží na situaci).
Nejúčinnější je chování spotřebitelů: když nebudou kupovat německé jogurty, jak je nebude nikdo dovážet …