annnonymm

Jsem povinen vrátit peníze po změně názoru člověka?

Osoba mi poskytla peníze (po ústní osobní dohodě) částku cca 6000kč na účet, pár dní na to si to rozmyslel a chtěl peníze zpět, ale já již peníze neměl, netušil jsem v tak razantní změnu názoru, chce podat trestní oznámení. Má nárok na to vyhrát? Děkuji

Nejlepší odpověď
mj81

Na co chce podat trestní oznámení? Pokud máte písemnou smlouvu o půjčce s uvedením termínu návratu, je požadavek na předčasné splacení z jeho strany porušením smlouvy. Pokud papírovou smlouvu nemáte, je to tvrzení proti tvrzení a pokud k vaší dohodě nemáte žádné svědky, má dotyčný smůlu. Stejně tak vy můžete tvrdit, že těch 6000 byl od něj dar a požadavek na vrácení je tedy úplně mimo. (Je to nečestné, je to nesportovní, ale…)

Další odpovědi
standa

NÁROK na podání trestního oznámení má kdokoli, kdo má podezření ze spáchání trestného činu.

Skutečnost, že dotyčný nerozpozná, že v tomto případě se o trestný čin nejedná ani náhodou mu nemusí bránit k podání trestního oznámení.

Vůbec se jeho ´nátlakem´ o podání trestního oznámení netrapte.

Na druhou stranu zvažte, do kdy můžete předmětnou částku vrátit. Tuto informaci mu ústně sdělte a poté splňte.

Víc neřešte…, není nutné mít jakékoli obavy.

mosoj

Z vašeho dodazu nevyplývá zda jde o půjčku nebo dar. Stejně ale vděčný by jste měl být vy a snažit se to nějak vyřešit a ne se zabývat tím jak to nevrátit. Holt by jste si je měl sehnat jinak a peníze vrátit.

Po přečtení těch pár odpovědí mi to nedá :
Prostě každej blbej kterej někomu něco půjčí.
A za tím si stojím. Už vůbec ne tomu komu dělá potíž vrátit 6000 Kč.

anonym

To víte že nárok má něco vyhrát. Otázka zní proč by na vás podával trestní oznámení? Kolik získá? Nebo spíše kolik ztratí. Vraťte půjčené peníze podle vaší společné domluvě. Nejste neplatič. Zkuste se spolu domluvit na vyšším „úroku“.