Lenjička

Jednotka plošné hustoty náboje a elektrické indukce je podle internetu stejná, jak si to mám vysvětlit?

Plošná hustota náboje se značí sigma a má jednotky Coulomb na metr čtvereční.
Elektrická indukce se značí D a má jednotky Coulomb na metr čtvereční. Je to totéž? Nebo proč jsou jednotky stejné??

Odpovědi
mosoj

Nevím, nevím jestli to tady nějak nepleteš.
Máš na mysli elektromagnetickou indukci? Tam jednotka jako je coulomb nefiguruje.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Cou­lomb

http://radek.jan­dora.sweb.cz/f16­.htm#Faraday

Jirka P.

Dá se říct, že je to podobný jev. Plošná hustota náboje se většinou uvažuje na vodičích (např. na deskách kondenzátoru), a myslí se tím počet volných nábojů na jednotku plochy.

Elektrická indukce je jev v dielektriku, kterým dielektrikum reaguje na vnější pole. Protože i v dielektriku existují kladné a záporné náboje, po vložení do el. pole se začnou kladné náboje přitahovat k zápornému pólu pole a naopak. Na povrchu dielektrika se to projeví tak, že kladné náboje „vylezou“ z určité povrchové vrstvy na povrch, zatímco záporné náboje „zalezou“, což se projeví jakoby tam skutečně byly rozmístěny volné kladné náboje (na druhé straně dielektrika samozřejmě naopak). Proto to vychází rozměrově stejně. Tyto náboje vytvářejí další elektrické pole, to je ta el. indukce.

Přečtěte si Feynmanovy přednášky z fyziky, 2. díl, 10. kapitola (orig, číslování).