Kryšpín

Je životnost solárních panelů 25 let jak se dodavatelé kasají či nikoliv?

Česká zemědělská univerzita odhaduje životnost tak na polovinu, také 30% panelů je nekvalitních poněvadž čínští výrobci výrobky šidí.

Odpovědi
Drap

Myslím, že by to tak asi mohlo vydržet. Některý vydrží déle, některý kratší dobu.

zjentek

Když si jen představím 25 let života na přímém slunečním svitu a v kontextu výrobek vyprodukovaný člověkem tam už zde mně něco nesedí.

Hlada

Tomu odhadu věřím, protože je určitě něčím podložený. O životnosti konektorů, které jsou vystaveny povětrnosti a kterými kvačí poměrně velké stejnosměrné proudy si troufám pochybovat. Vždyť už teď hoří poměrně často jako nové.

aliendrone

Čínští výrobci dělají NEJLEPŠÍ solární panely na světě, tohle „západ“ neumí. Ale je pravda, že není výrobce jako „výrobce“. A u PRODEJCŮ to platí DESETINÁSOBNĚ!! To je doslova TYPICKÉ, vlastně STANDARDEM při kšeftech s Čajnou. 😐

Současné zkušenosti (reálné, nikoliv reklamní) svědčí o 20 letech a zmetkovosti menší než 7%. Jenže jednak NENÍ vše z Číny, hodně se do toho cpou Indie a další země třetího světa (západ umí vyrobit slušné, ale NEÚNOSNĚ DRAHÉ), druhak i Číňané „se učí“ (a to neskutečným FOFREM) a MOC se jim zamlouvá západní idea „programového zastarávání“. Takže co platí dnes již NEMUSÍ platit zítra.

Obecně ale v oblasti „elektrokravení“ jsou Číňané na špičce, to je známé. Např. v elektromobilech je už západ NIKDY nedožene kvalitou či technologicky a o tom, že by západ konkuroval cenou…, to spíš budou létat pečení holubi do huby.

Jen blázen by si koupil západní elektromobil, když čínský je MNOHEM LEPŠÍ a cenou poloviční. Nepochybuji o tom, že u nás budou STEJNĚ drahé, či jen s MALÝM cenovým rozdílem. A vůbec bych se nedivil, kdyby byla čínská elektroauta u nás DRAŽŠÍ. 😕

Pepa25

Uvedení infroamcí na pravou míru:
Pan Václav Beránek ze společnsoti Solar Monitoring, která nabízí monitoring a renovace poškozených panelů tvrdí, že životnost panelů je kratší, než uvádějí výrobci a služby jeho společnosti jsou tak potřebné. (viz zdroj)

Zdroj: https://www.id­nes.cz/ekonomi­ka/domaci/zivot­nost-solarni-panely-fotovoltaika-solarmonitoring-vaclav-beranek.A230918_161­945_ekonomika_ven

led

Životnosti výrobkov, ktoré udávajú výrobci a obchodníci sú podľa ideálnych podmienok so zamlčaním neúspechov.
Na skutočnú životnosť má vplyv aj agresivita a podmienky prirodzeného prostredia, v ktorom pracujú a spôsob ich využívania a údržby, čo sa vysoko odlišuje od laboratórnych podmienok. To nehovorím o samotnej kvalite výrobku, každý výrobca má svoje odchýlky od ideálu.
Samotný panel vám nestačí, dôležité sú aj akumulátory, batérie, ktoré sa pomocou týchto panelov a elektroniky nabíjajú.