mosoj

Je vůle svobodná ?

A jaký význam má slovo priming ?

Nejlepší odpověď
xxx3

vůle svobodná? Snad jedině u toho, kdo by žil mimo jakýkoli sociální kontext. Priming je určité přednastavení mysli, které zapříčiňuje vnímání určité situace určitým způsobem. Dost s tím pracuje marketing.

Další odpovědi
Kepler

priming >> druh paměti na nevědomé (podprahové)úrovní, který však jedince ovlivňuje a orientuje; implicitní připravenost; úprava povrchu materiálů (např. leptáním)
Vůle může být svobodná, pokud tě někdo nenaleptá. To je princip všech filosofií, náboženství, politiky všech diktátorů. Naleptají si tě tak, abys svou vůli ztratil a sloužil někomu jinému.

dubraro

Svobodná vůle je nábožensko-filosofický konstrukt, vytvořený k tomu, aby bylo možné člověka trestat i za věci, které nemohl ovlivnit.
Ve skutečnosti je ta svoboda velmi omezená, jak vnějšími okolnostmi, tak vlastnostmi člověka, které nejsou vůlí ovlivnitelné.

Nuk nuk

Vůle je teoreticky svobodná, ale míra její svobody bude vždycky záležet na nastavení společnosti, ve které žijete.

Jiná bude míra svobodné vůle v Amazonii u kmene Piraha, kde i jedinec může děla téměř cokoliv, jen nesmí zabít druhého člena kmene, a jiná bude v Severní Koreji nebo v obastech ovládaných Isámským státem.