zeeue

Je v této tázací větě (*věta v popisu otázky kvůli délce) nějaká gramatická či faktická chyba?

Věta zní: „Kdo byl dle starověké řecké mytologie synem nejvyššího boha Dia a jeho chotě Héry?“
Prý je tam chyba, ale asi jsem blázen – žádnou nevidím. Ani Word mi nic červeně nepodtrhl.
Doplňuji:
Choť jsem si zjišťovala samozřejmě také. V genitivu je uveden tvar, který jsem použila :/ http://cs.wik­tionary.org/wi­ki/cho%C5%A5

Nejlepší odpověď
quentos

správně má být „… synem jeho choti“.

„Synem jeho chotě“ by bylo v pořádku v mužském rodě (ten choť, tj. manžel – bez chotě podle vzoru „muž“ x ta choť / manželka / podle vzoru kost, tedy bez choti jako bez kosti)

Vzor kost je u choti leckdy příznačný :{D>
Doplňuji:
v případě „toho“ chotě by ovšem byla ovšem častější formulace „synem JEJÍHO chotě“, jinak by se jednalo o čtyřprocentní pár.

Další odpovědi
annas

Choť je podst. jméno rodu mužského i ženského.

Muž – choť – bez chotě – bez muže
Žena – choť – bez choti .- bez kosti – stále platí vzor kost, podst. jméne nepřešlo ke vzoru píseň.

Ve vašem odkazu jsou tvary u obou podst. jmen stejné, ale bohužel jsou chybné.

Takže správně … boha Dia a jeho choti Héry?

quentos

wiki není relevantním zdrojem, tvoří ho lid … chtělo by to mrknout se do SSČ

quentos

díky tazatelce za neudělení palce, ač annas potvrdila pravdivost mé odpovědi :{(>