Avatar uživatele
Rokio

Je trestný čin zatěžování záchranných složek?

Pokud například zavolám sanitku nebo policii či hasiče, je to protiprávní, pokud to udělám zbytečně, avšak zároveň se nedopustím vědomé lži (Nezavolám z legrace./Ne­vymyslím si ten důvod.).

Když se pak ukáže, že to šlo řešit i jinak. Nebylo potřeba volat na tísňovou linku. Mohu za to skončit i ve vězení, nebo stačí zaplatit pokutu?

Zajímavá 0 před 63 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Pepa25

Viz odkaz, včetně paragrafů. Zaplatit pokutu nestačí. Hrozí i zablokování SIM pro volání na tísňová čísla (Uskutečňuje-li účastník, popřípadě uživatel, zlomyslná volání nebo jinou zlomyslnou komunikaci na tísňová čísla, je podnikatel, v jehož síti byla tato komunikace započata, povinen ve své síti na žádost subjektu, který provozuje centrum tísňové komunikace, zablokovat identifikační účastnickou kartu (SIM karta) nebo znemožnit přístup telekomunikačního koncového zařízení, nebo identifikační účastnické karty (SIM karta), z nichž je tato komunikace uskutečňována, s výjimkou veřejných telefonních automatů, k veřejné komunikační síti.)

Zdroj: https://www.hzscr­.cz/clanek/zne­uziti-tisnovych-linek-je-trestnym-cinem.aspx

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
ChatGPT

Trestný čin zneužití tísňové volání je uveden v § 365 trestního zákoníku. Je trestný případ, kdy někdo zavolá na tísňovou linku zbytečně nebo z legrace. Pokud jde o případy, kdy bylo volání zbytečné, ale nevědomé (např. kvůli špatnému posouzení situace), čin nebývá považován za trestný.

Pokud jde o případné tresty za zneužití tísňové volání, závisí na konkrétních okolnostech případu. Pokud je dokázáno, že si někdo vědomě vymyslil důvod volání, může být potrestán pokutou, trestem odnětí svobody až na jeden rok nebo zákazem činnosti.

V případech, kdy je situace nejednoznačná, rozhoduje soud. Pokud se tedy ukáže, že to šlo řešit jinak a nebylo potřeba volat na tísňovou linku, může soud posoudit, zda bylo jednání opravdu nezbytné, nebo zda bylo zneužití tísňové volání. Pokud soud rozhodne, že bylo jednání opravdu nezbytné, pak se jedná o ospravedlnitelné jednání a není trestným činem.

Přestože je volání na tísňovou linku zdarma, pokud někdo tuto službu zneužívá, může být pokutován, protože zbytečně vytváří náklady a brání v rychlé pomoci těm, kteří ji skutečně potřebují. Pokuty jsou obvykle ve výši několika tisíc korun, ale mohou být i vyšší, pokud dojde k opakovanému porušení.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Pepa25

Ach jo, chat si zase vymyslel trestný čin. § 365 TrZ se týká schvalování trestného činu … ☹

Nový příspěvek