Rokio

Je trestné, pokud nepřiznám, že pobírám invalidní důchod při výběrovém řízení na nějakou pracovní pozici?

Je mi přiznaný invalidní důchod 3. stupně a za několik let bych chtěl pracovat.

Pokud tedy ho nepřiznám a budu i přesto pracovat, můžu skončit u soudu?

Nejlepší odpověď
pusinka50

Nevím, jak dalece je to podvod a jestli skončíš u soudu. Ale každopádně při pracovním poměru ti zaměstnavatel, netuše, že jsi ID, bude strhávat sociální a zdrav. pojištění. Obě pojištění za tebe, jako invalidnímu důchodci III.st., nyní platí stát. Sociálka si všimne, že pracuješ a důchod ti sníží nebo úplně odeberou.

Další odpovědi
ivzez

Zaměstnavatel musí zajistit, aby práci vykonávali zaměstnanci způsobilí
i po zdravotní stránce. Zamlčením zdravotního stavu bys mohl potenciálnímu
zaměstnavateli způsobit potíže.

Při vstupní prohlídce bys závodního lékaře stejně musel informovat
pravdivě, takže nevidím důvod k zatajování při výběrovém řízení.

Pro mne jako zaměstnavatele by takové počínání bylo důvodem
k nepřijetí uchazeče nebo – pokud by se mu podařilo se ke mně
„nějak vnutit“ – ke zrušení pracovního poměru ve zkušební době.

Rokio, pobíráš invalidní důchod a nic sis o něm nezjistil?

Poživatelé ID III. stupně mohou pracovat (poživatelé ID I. a II. stupně dokonce
pracovat musí, protože by se jim jinak doba pobírání ID nezapočetla z hlediska
nároku na starobní důchod).

Neexistuje ani žádný limit, kolik si mohou poživatelé ID vydělat.
Jediným limitujícím faktorem je zdravotní stav. Pokud jim zdravotní
stav dovolí pracovat, mohou.

Problém by mohl nastat při kontrole před posudkovou komisí,
která někdy těm, kdo pracují na plný úvazek, ID odebírá, aniž by
k tomu byl skutečný důvod (zdravotní stav se nezměnil).
__________

Nepřiznání ID by v případě kratšího úvazku a výdělku nižšího než minimální
mzda mělo dopad na platbu zdravotního pojištění → musel bys je doplácet,
na doplatku se zaměstnavatel nepodílí (sociální pojištění se nedoplácí).

V případě vyššího výdělku by byl dopad na výši daně z příjmu → nemohl bys uplatnit další slevu na dani.

______

Trestné to není, ale je to hloupé a „napřesdržku“.

__________________

K odpovědi Pusinky50:

Stát za poživatele důchodu a některé další skupiny obyvatel
hradí zdravotní pojištění, sociální pojištění nehradí za nikoho.

________________

Poznámka k otázce:
Další nepromyšlená otázka…

pusinka50

Ivzez: měla jsem na mysli, že inv. důchodce III. st. prostě nehradí ani zdravotní ani sociální pojištění. A vím, že v praxi to chodí tak, že když poživatel ID III. stupně pracuje, tak mu sociálka sebere III.stupeň a přizná pouze II. nebo I., protože je práce schopný. Nestane se to pouze u vozíčkářů a všeobecně u lidí, kteří mají přiznanou změněnou pracovní schopnost, ZTP/P.