jirka F

Je to takto dobře nebo se pletu?

Když člověk odmítne test na alkohol tak jede policejním vozidlem k lékaři na odběr krve ne?

Nejlepší odpověď
Filip84

Ne, pleteš se. V zásadě, pokud

  1. je výzva k podrobení se zkoušce na přítomnost alkoholu zákonná a
  2. Ty, jsa poučen, jí odmítneš bez dobrého důvodu,

dopouštíš se samostatného správního deliktu, což může být i výhodné, pokud bys např. nadýchal přes 0.1% a hrozilo Ti tak stíhání pro přečin ohrožení pod vlivem návykové látky.

Ve správní řízení o správním deliktu odmítnutí orientačního vyšetření bude nutno prokazovat, že

  1. osoba, která k provedení dechové zkoušky vyzvala, byla k tomu oprávněna podle práva, a že nedošlo k zneužití práva,
  2. že činec byl poučen o povinnosti se zkoušce podrobit, a o právních následcích neuposlechnutí výz­vy,
  3. že k odmítnutí zkoušky nebyl dobrý důvod: těžké asthma bronchiale v případě dechové zkoušky, porucha srážlivosti krve, těžký diabetes atp., u krevní zkoušky etc. etc.

Není nikde řečeno, že osoba oprávněná musí nejprve provést dechovou zkoušku, ať už objektivní, nebo orientační: nemusí, může Tě přímo vyzvat ke krevnímu testu.

Ale platí, že pokud je neorientační (tj. ověřeným zařízením podle práva) dechová zkouška positivní, máš právo požadovat krevní test; v případě, že je výsledek negativní, náklady testu hradí ten, kdo provedl dechovou zkoušku.

Pokud někdo odmítne se zkoušce podrobit, neexistuje žádné právo, které by komukoli dávalo oprávnění ho k tomu donutit (oproti např. odmítnutí poskytnutí daktyloskopických otisků). Podle zákona o metrologii, lze-li provést měření, musí být provedeno měření, a protože měření provést šlo, a provedeno nebylo, nelze de lege lata objektivně ustanovit, že osoba byla pod vlivem alkoholu, a proto, in dubio pro libertate, se na osobu hledí, jako by pod vlivem alkoholu nebyla.

Proto nemůže být činec, který se odmítl podrobit zkoušce na přítomnost alkoholu, trestán za to, že byl pod vlivem alkoholu, ale pouze za to, že odmítl se zkoušce podrobit. Právní fikci opilosti náš právní řád nezná.

Další odpovědi
aliendrone

Nesleduji ti, ale pokud vím, tak nutit tě nemohou. Nicméně odmítnutí zkoušky se počítá jako že jsi AUTOMATICKY SPÁCHAL přestupek a NENÍ proti tomu odvolání. Takže 7trestných, zákaz řízení až na 2 roky a ve správku až 50 000 českých papírků. O tom, že ti NAMÍSTĚ odeberou řidičák snad nemusím psát.

Drap

Pokud chce, tak ano. Může odmítnout i odbět krve. Potom se to řeší obdobně, jako kdyby byl silně opilý a k tomu dost tučná pokuta.

rrihamirek1

Ano, ale i odber krve/lekarske vysetreni lze odmitnout – zasada integrity. Dale se postupuje jak uvedl aliendrone.