dudu

Je to normální nebo podivné?

Máme před sebou rok 2014 a každý se určitě zamýšlí cože nám nadcházející nový letopočet přinese. A vězte, že z některých zjištění vůbec nemám dobré pocity.

Např. ze signálů od pekařů o tom, že počátkem roku budou, ač neradi nuceni zdražit většinu svých výrobků. Důvody jako, že se rostou ceny energií, pohonných hmot i lidská práce jsou tradiční. Hořce jsem však zaplakal nad jejich argumentem, že příčinou dražších rohlíků je zpevnění eura vůči koruně provedené nedávno ČNB. Ve vší vážnosti nám totiž sdělují, že musíme dovážet kvasnice a jejich cena rapidně vzroste?!
Naproti tomu nějak nezmiňují, že ceny potravinářské pšenice jsou momentálně nejníže za posledních 18 měsíců!!

Nebo ze zjištění, že se Koufland nestydí prodávat v těchto dnech litr mléka odstředěného na 0,5 % tuku za Kč 16,90 a přitom ve zdejším mlékomatu umístěným v areálu zmíněného řetězce stáčí stejnou míru plnotučného do vlastního obalu za patnáct korun. A přitom většina návštěvníků zmíněného obchodu to ani netuší.

Doplňuji:
Z obsahu příspěvků dedukuji, že většina z nás již rezignovala na fakt, že něco jako dobré mravy, morálka či etika jsou k smíchu a projevem slabosti.
Lamentujeme nad našim posledním prezidentem aniž bychom si uvědomili, že on a jeho cházka jsou jen zrcadlovým odrazem celé nynější společnosti.
Považujeme za běžné když výrobci a obchodníci v honbě za zisky neomaleně zvedají ceny svojí produkce i zboží a zcela opomíjejí ve světě běžnou praxi, že efekt přináší také vyšší produkce a obrat a ne jen bezuzdné zvyšování svých rabatů!

Nejlepší odpověď
mosoj

Je to určitě smutné a téměř nikdo z nás si to takto nepředstavoval.
Je ale mnoho oblastí kde je to ještě horší. Letos jsem potřeboval lék proti parazitům ( albendazol). Zcela běžný lék který je jinde ve světě dostupný za pár kaček.
U nás nejen že není, ale není ani registrovaný. Takže velké patálie s dovozem a s pojišťovnou. Potřeboval jsem léčbu na 21 dní , tedy 42 tablet á 100 mg (2×1). Po několika měsících jsem se konečně dočkal a pojišťovna za 42 tablet zaplatila 14 000 Kč !!!!! Když jsem byl s kocourem u veterináře zeptal jsem se zdali ten lék mají ( lze běžně používat i v humánní medicíně) odpověděl že zcela běžně. Tak jsem se ho zeptal kolik u nich stojí a světe drž se !! moje 21 denní léčba by stála necelých 200 Kč !!! Takovýchto případů znám ze zdravotnictví více, nikoliv jedna paní povídala, ale z vlastní zkušenosti.
Takovéto praktiky nemůže žádná pojišťovna ani stát bez následeků vydržet.

Další odpovědi
arygnoc

je to normálne.
teda – od roku 1989, kedy sme si to odcinkali, zlatý kapitalizmus.
obchodné reťazce predsa nie sú charita.

vyplýva z toho jedno ponaučenie:
kupujte domáce výrobky – cesnakom počínajúc a autami končiac, a v českých obchodoch.
Doplňuji:
dudu, nariekaš na nesprávnom hrobe.
zožeň pár tisíc nespokojných, ktorým sa toto všetko nepáči a riaď sa scenárom z Kyjeva.
Ako to dopadne?
Tak isto ako v Kyjeve – nijako.

Uvedom si, že na masy sa zoširoka serie, prvý je kšeft, morálka je až potom.

Všetkých nás to môže štvať, ale tradícia hrdinského bojovného českého národa velí:
počkajme, ono to za nás niekto vyrieši, potom začneme páliť napr. zástavy (EÚ, USA, Nemecka, Británie, prípadne i české [ktoré vlastne ani nie sú české], proste akékoľvek), vytvoríme nových hrdinov (ako je teraz napr. generácia tzv. disidentov) a zasa budeme chvíľu spokojní.

klasika českého revolučného boja, bojovať, až keď je rozhodnuté (dobojované).

rigormortis

Normální to je určitě… jelikož to udělají všichni.
Ale na základě toho co jste uvedl se dá nalézt také pozitivum: ti kteří tvrdí že zvýšení cen je nevyhnutelné tak lžou a není důvod dále u nich nakupovat.
Choďte jinam, ne do Kauflandu, když jsou tak vyčůraní.
Lidé v ČR často hořekují nad kdejakou situací a nepravostí ale v konečném důsledku s tím nic nedělají protože je to podle nich stejně jedno.
Bohužel jsme takový národ a obchodníci toho využívají.

jirkajirka

Na co si stěžujete? Vždyť důchodcům přidali asi 40 Kč

anonym

Ad Kaufland (a další řetězce) – dovolí si jen to, co si zákazníci nechají líbit – takže doku (v tomto konkrétním případě) budou lidé kupovat odstředěné mléko dráž, než by od jiného dodavatele mohli koupit plnotučné, dotud bude Kaufland takové mléko za tu cenu prodávat. Nevinil bych Kaufland, ale hloupé zákazníky.
Ad pekaři (a jiní výrobci) – pochopitelně chtějí zdražit – aby byli více vydělali (kdo by nechtěl zvýšit plat??). A pochopitelně se takovéto zdražení snaží zaobalit co největším množstvím ´argumentů´, na jejichž pravdivost se až tak ´nehledí´ (inu politika-marketing).

Drap

Dnes by bylo spíše nenormální, kdyby to bylo jinak.

zjentek

hmm ..no to je teda hodně podivné ,)

Sůwa

Vážení, zanechte truchlení. Ono zas všechno úplně špatné není, je lépe se na svět dívat pokud možno pozitivně. Chleba je stejně nejlepší z domácí pekárny, rohlíky jsou nezdravé ( bílá mouka ) a energie pro domácnost naopak zlevňují. Jsem obyčejná důchodkyně a mám se skvěle, jen to zdravíčko zlobí, ale to si stejně nekoupím 🙂

zjentek

jsem nemocná důchodkyně, která se má skvěle ..nechápu ,)

redy

zjentek co na tom nechápeš? Moje babčina se má taky skvěle a že zdravíčko k onomu věku není co bejvávalo za mlada je normál,Sůwa, držím palce a zůstaň stejně naladěna, je to OK :)

Sůwa

Díky redy, zůstanu a pozdravuj babčinu 🙂

redy

Sůwa dík to já ji vyřídím 🙂