Je těžké zvládnout přetížení ve stíhačce? A dá se na to nějak připravit?

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Startuje-li raketa svisle vzhůru, sčítá se zrychlování rakety s gravitačním zrychlením. Startuje-li tedy raketa např. se zrychlením 20 m/s2 činí celkové přetížení 3 g.
Fyziologické působení přetížení na člověka se projevuje dvěma směry. Jednak ztěžuje pohyby těla a jednak působí přelévání krve v těle (překrvení a odkrvení). Nejmenší výdrž má lidské tělo ve směru nohy – hlava (negativní přetížení). V tomto směru člověk trvale nevydrží ani 1 g. V opačném směru (hlava – nohy) vydrží po dobu až stovky sekund přetížení až 3 g. Nejlépe člověk snáší přetížení ve směru hruď – záda (po dobu desítek sekund snese 15 až 20 g). V této poloze proto obvykle létají kosmonauti.

Další odpovědi
Terryle

Je to hodně individuální a závisí to hlavně na kondici. A jde o to, o co půjde – pokud vám třeba někdo zaplatil let stíhačkou jako dárek, nebála bych se toho, pilot nebude blbej a nebude s váma snad vyvádět kdovíjaký hrůzy. Na stránkách, kde tyhle lety nabízejí, nic o speciálních požadavcích na kondici nepíšou… http://www.adre­nalinove-darky.cz/cs/let-stihackou-l-39/
tak to snad není tak extrémně náročný.

Jiná věc je, když někdo uvažuje o kariéře pilota. Musíte dlouhodobě makat na fyzičce, čímž se zvýší i odolnost vůči přetížení… ale i tak se kdykoli může stát, že prostě tělo něco nezvládá a jdete z výcviku, bohužel.
A nedávno se to tu řešilo: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-pomaha-pilotovi-vojenskeho-nadzvukoveho-letadla-snaset-velke-pretizeni-a-na-jakem-principu-to-funguje