mosoj

Co pomáhá pilotovi vojenského nadzvukového letadla snášet velké přetížení a na jakém principu to funguje ?

Nejlepší odpověď
venkovan

Mají speciální přetlakové obleky které při silném „G“ vytlačují krev z nohou . A potom trénink a velmi dobrý zdravotní stav.

Další odpovědi
quentos

mezi piloty se tomu říká „anti G manévry“ – více o nich ve zdrojovém interview.

Jinak podle toho, co jsem viděl a slyšel – v TV dokumentech („Letečtí stihači v boji“ aj.) nebo na vlastní oči na air shows, snášejí profesionální piloti zejm. bojových letounů i přetížení na první poslech přímo hrůzná (až 9g) s tím, že si spočítají, kolik VTEŘIN se v takto velkém přetížení dá přežít (občas ho potřebují při riskantním manévru v leteckých soubojích apod.)

Zdroj: ona.idnes.cz/lakaji-me-nadzvukove-stroje-tvrdi-puvabna-pilotka-stihacek-p4u-/spolecnost.as­px?c=A090415_123604_o­na_ony_jup

Gabe

Zaklad je dojit si pred startem na zachod a hlavne nejist treba gulas.